Brytyjski wariant koronawirusa bardziej zakaźny niż sądzono

Świat
Brytyjski wariant koronawirusa bardziej zakaźny niż sądzono
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Szacuje się, że infekcje tą mutacją stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zakażeń we Włoszech

Brytyjski wariant koronawirusa we Włoszech jest od 37 do 60 procent bardziej zakaźny od innych odmian - podał w czwartek Instytut Służby Zdrowia. Po raz pierwszy w tym kraju warianty koronawirusa znaleziono w wodach ściekowych. Zanotowano też duży wzrost zakażeń.

Eksperci Instytutu zaznaczyli, że w przypadku tej mutacji dane statystyczne są niepewne. Podkreślili jednocześnie, że są zgodne z tymi na temat wariantu brytyjskiego, jakie zostały przedstawione w innych krajach.

 

Szacuje się, że infekcje tą mutacją stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zakażeń we Włoszech.

 

Po raz pierwszy w Italii brytyjski i brazylijski wariant znaleziono w wodach ściekowych. Odkrycia tego, uznanego też za jedno z pierwszych na świecie, dokonali naukowcy z Instytutu Służby Zdrowia w Perugii w Umbrii oraz w jednej z miejscowości w Abruzji, a więc tam, gdzie ostatnio doszło do dużego wzrostu liczby zakażeń.

 

Potrzeba monitorowania składu wód ściekowych

 

Przypomina się, że analiza wód ściekowych może być przydatnym narzędziem w badaniu szerzenia się koronawirusa na danym obszarze.

 

ZOBACZ: W Czechach potwierdzono pierwszy przypadek południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa

 

Z najnowszego raportu sytuacji w szpitalach wynika, że w ciągu tygodnia z sześciu do ośmiu wzrosła liczba regionów, w których zanotowano przekroczenie stanu krytycznego pod względem liczby łóżek dla chorych na Covid-19 zajętych na intensywnej terapii.

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zarejestrowano 308 zgonów. Wykryto też 19 886 zakażeń w rekordowej liczbie 443 tys. testów przeprowadzonych jednego dnia. To duży wzrost przypadków w porównaniu z poprzednimi dniami i tygodniami.

 

Łączna liczba zmarłych w ciągu roku pandemii wzrosła we Włoszech do 96 974.

 

SARS-CoV-2 wykryto u ponad 2,8 miliona osób, z których wyleczonych jest 2,3 mln. Obecnie zakażonych jest co najmniej 396 tysięcy.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie