Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO? "Walczy o tych, którzy potrzebują pomocy"

Polska
Piotr Ikonowicz kandydatem na RPO? "Walczy o tych, którzy potrzebują pomocy"
Facebook/Piotr Ikonowicz
Lewica Razem widziałaby Piotra Ikonowicza jako nowego RPO

Posłowie Lewicy Razem widzieliby Piotra Ikonowicza jako nowego RPO. Ikonowicz "wielokrotnie udowodnił, że nie boi się walczyć o tych, którzy potrzebują pomocy" - podkreśla posłanka Marcelina Zawisza. Sam Ikonowicz sugestiom takim będzie przyglądał się ze spokojem, ale nie mówi im "nie".

O tym, że to Ikonowicz mógłby być kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich napisali w środę posłowie Lewicy: wiceszefowa klubu Marcelina Zawisza i Maciej Konieczny (oboje z Lewicy Razem), a także aktywista miejski Jan Śpiewak.

 

Ikonowicz powiedział w środę, że sugestiom ws. kandydowania na RPO przygląda się ze spokojem, ale nie mówi im "nie". - To są pojedyncze głosy. One mi bardzo pochlebiają i bardzo dziękuję osobom, które uważają, że bym się nadał i będę patrzył spokojnie na rozwój wypadków" - powiedział. "Z punktu widzenia kwalifikacji to ja właściwie to robię, tylko bez środków, które ma Rzecznik - dodał.

 

ZOBACZ: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie ponownie ubiegała się o stanowisko RPO

 

Ikonowicz ocenił, że "jesteśmy w takim potrzasku trochę, bo są dwa zwaśnione plemiona, czyli obóz rządowy i obóz skupiony głównie wokół PO, że bardzo trudno będzie im wyłonić kogoś, kto byłby kandydatem kompromisowym". - A ja jestem z innej bajki, bo jestem nie po stronie opozycji, nie po stronie rządu, ale po stronie społeczeństwa - podkreślił.

 

Posłanka Zawisza powiedziała, że "Piotr Ikonowicz wielokrotnie udowodnił, że nie boi się walczyć o tych, którzy potrzebują pomocy". - Nie będzie bał się Kościoła, prezesa, prezydenta. Eksmitowani, ofiary reprywatyzacji, kobiety walczące o prawo do wyboru, bezdomni, eksmitowani, osoby LGBT+ mieliby kogoś na kim mogliby polegać - oceniła.

 

Ikonowicz - dodała - jest bezkompromisowy i "nie bierze jeńców". - A tak trzeba rozmawiać z rządem o prawach obywatelskich. Piotr Ikonowicz prawa obywatelskie rozumie szeroko - jest to jego ogromna zaletą - podkreśliła.

 

Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym

 

Pytana, kto może poprzeć Ikonowicza, Zawisza powiedziała o lobbowaniu za uzyskaniem poparcia dla niego. - Po rezygnacji Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wydaje mi się naturalnym kandydatem - dodała. - Rozmawiamy wewnętrznie o różnych kandydaturach i różnych strategiach. Nazwisko Piotra Ikonowicza jest wśród rozważanych kandydatów i kandydatek - powiedziała Zawisza pytana o możliwe poparcie całego klubu Lewicy dla ewentualnej kandydatury Ikonowicza.

 

Poseł Maciej Konieczny o kandydaturze Ikonowicza napisał na Twitterze, że "w Polsce nie może przebić się myśl, że prawa socjalne, pracownicze, lokatorskie to są prawa obywatelskie". "Kto nie jest w stanie zabezpieczyć podstawowych potrzeb ten nie może być wolny. Właśnie dlatego Polsce świetnie by zrobił Piotr Ikonowicz w roli Rzecznika Praw Obywatelskich" - dodał.

 

Piotr Ikonowicz to prawnik, były poseł (w latach 1993-2001) i działacz społeczny w ramach Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W 2021 wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

 

Rudzińska-Bluszcz nie będzie kandydować

 

W ubiegłym tygodniu Senat nie wyraził zgody na powołanie obecnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

 

Mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała we wtorek w mediach społecznościowych, że nie będzie kandydować po raz kolejny na stanowisko RPO. Rudzińska-Bluszcz trzykrotnie próbowała zostać RPO. Jej kandydaturę zgłaszali Lewica i Koalicja Obywatelska, a przy ostatnim podejściu także Polska 2050 Szymona Hołowni.

 

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie