Hiszpański Kościół katolicki potwierdził kilkaset przypadków nadużyć seksualnych

Świat
Hiszpański Kościół katolicki potwierdził kilkaset przypadków nadużyć seksualnych
zdj.ilustracyjne/ Pixabay
We wszystkich 70 diecezjach kraju działają biura, przyjmujące zgłoszenia od ofiar nadużyć seksualnych

Władze kościelne potwierdziły kilkaset przypadków nadużyć seksualnych ze strony osób duchownych wobec nieletnich - wynika z danych Konferencji Episkopatu tego kraju i władz zgromadzeń duchownych.

Jak poinformował w czwartek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii biskup Luis Arguello, we wszystkich 70 diecezjach kraju działają już biura, przyjmujące zgłoszenia od ofiar nadużyć seksualnych i świadków tych zdarzeń. Przypomniał, że pierwsze takie struktury zainaugurowano w 2020 r.

 

Wyjaśnił, że wśród kierowanych do tych diecezjalnych komisji spraw wszystkie dotyczącą przestępstw seksualnych, które miały być popełnione w przeszłości.

 

Zgłoszenia dotyczą dawnych zdarzeń

 

W większości diecezji liczba spraw dotyczących nadużyć ze strony ludzi Kościoła wynosi zero; w pozostałych zgłoszenia odnoszą się tylko do dawnych zdarzeń - zapewnił biskup Arguello.

 

ZOBACZ: Lewica pisze do papieża. Chcą, aby udostępnił akta ks. Dymera

 

Dotychczas zgromadzenia duchowne, potwierdziły w Hiszpanii 126 przypadków nadużyć seksualnych, których dopuścili się ludzie tych zakonów.

 

Kierownictwo hiszpańskich jezuitów potwierdziło dotychczas 81 ofiar molestowania wykorzystanych przez członków tego zakonu. Śledztwa objęły sprawy z lat 1927-2020.

 

Dziennik "El Pais" twierdzi, że łączna skala zjawiska nadużyć seksualnych w hiszpańskim kościele może sięgnąć nawet 500 przypadków, gdyż władze kościelne nie zaliczyły na razie do swoich statystyk przestępstw popełnionych przez księży diecezjalnych.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie