Hiszpania: jedno z miast ogłosiło pokonanie pandemii

Świat
Hiszpania: jedno z miast ogłosiło pokonanie pandemii
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
Władze szpitala w Aranda de Duero ogłosiły w środę, że z uwagi na wypisanie do domu ostatniego pacjenta z koronawirusem zamknięty został oddział covidowy

Władze położonej przy północno-zachodniej granicy z Portugalią Arandy de Duero ogłosiły w środę, że ich miasto stało się pierwszym w Hiszpanii, w którym pokonano pandemię. Przesłanką do takiego tytułu ma być pierwszy od początku epidemii dzień w lokalnym szpitalu bez chorego na COVID-19.

Zamieszkane przez ponad 33 tys. osób miasto, położone we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu, już od kilku dni nie notuje nowych przypadków hospitalizacji pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Lekarz przedawkował szczepionki przeciw Covid-19. Pacjenci otrzymali cztery dawki na raz

 

 

Władze szpitala w Aranda de Duero ogłosiły w środę, że z uwagi na wypisanie do domu ostatniego pacjenta z koronawirusem zamknięty został oddział covidowy.

 

Gmina Aranda de Duero była w ostatnich miesiącach objęta licznymi restrykcjami epidemicznymi, w tym m.in. kordonem sanitarnym. Lokalni samorządowcy twierdzą, że właśnie surowe obostrzenia okazały się kluczowe w zwalczeniu koronawirusa w mieście.

Ponad 68,4 tys. ofiar COVID-19

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię państw świata. Do środy wskutek COVID-19 zmarło tam ponad 68,4 tys. osób, a potwierdzono 3,17 mln przypadków zakażenia.

 

Podczas środowego wystąpienia w Kongresie Deputowanych, niższej izbie hiszpańskiego parlamentu, premier Pedro Sanchez przyznał, że kierowany przez niego gabinet jest współodpowiedzialny za pojawienie się w Hiszpanii trzeciej fali koronawirusa, gdyż "pofolgował z restrykcjami".

 

ZOBACZ: Hiszpania: zakaziło się 126 tys. z ponad 800 tys. pracowników służby zdrowia

 

Wskazał, że choć liczba infekcji przypadających na 100 tys. obywateli jest już niższa niż 230, to tym razem służby medyczne nie poluzują zbyt wcześnie obostrzeń epidemicznych w obawie przed nasileniem się przypadków Covid-19.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie