Francja. Szkolne stołówki w Lyonie serwują uczniom wyłącznie wegetariańskie posiłki

Świat
Francja. Szkolne stołówki w Lyonie serwują uczniom wyłącznie wegetariańskie posiłki
Zdj. ilustracyjne, fot. Pxhere
Sprawę żywienia w szkolnych stołówkach skomentował także prezydent Francji

- To absurd z żywieniowego punktu widzenia i skandal ze społecznego punktu widzenia - powiedział Julien Denormandie, francuski minister rolnictwa oceniając wprowadzenie w Lyonie wyłącznie wegetariańskich posiłków w szkolnych stołówkach wskutek, jak twierdzą lokalne władze, braku dostaw mięsa wywołanych przez pandemię.

Władze Lyonu zdecydowały, że tymczasowo w szkołach, dzieci będą tymczasowo otrzymywać tylko posiłki wegetariańskie. Jak tłumaczy lokalny samorząd, spowodowane jest to brakami w zaopatrzeniach wywołanych przez pandemię. Spotkało się to ze znaczną krytyką francuskich władz. 

 

"To absurd z żywieniowego punktu widzenia"

 

- To absurd z żywieniowego punktu widzenia i skandal ze społecznego punktu widzenia - powiedział we wtorek w radiu RTL francuski minister rolnictwa Julien Denormandie. Zgodnie z planem burmistrza Lyonu Grégory'ego Douceta z francuskiej proekologicznej partii Zielonych, około 29 tys. dzieci od poniedziałku dostają posiłki bez mięsa. 

 

ZOBACZ: Mistrz olimpijski rozwozi w Łodzi jedzenie. "Nie narzekam"

 

Sprawę skrytykował także minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. Na Twitterze pisał o "skandalicznej ideologii" w Lyonie. "Poza tym, że to niedopuszczalna zniewaga dla francuskich rolników i rzeźników, jasne jest, że moralistyczna i sprzyjająca elitom polityka Zielonych wyklucza osoby o niskich dochodach. Dla wielu dzieci stołówka szkolna jest jedynym miejscem, w którym jedzą mięso" - napisał Gerald Darmanin. 

 

Apel Macron o "kompletny model żywienia"

 

Inne zdanie miała minister środowiska Barbara Pompili. Pochwaliła wegetariańskie menu w stołówkach oraz powiedziała, że ​​zgodnie z nową polityką rządu szkoły mógłby być zachęcane do wprowadzania stałych opcji wegetariańskich, a debatę o menu w Lyonie nazwała "prehistoryczną".

 

Sytuację skomentował także prezydent Francji. Emmanuel Macron, podczas wtorkowej wizyty na jednej z farm, komentował decyzję władz Lyonu - zaapelował o "kompletny model żywienia" i "wysokiej jakości mięso" komentując decyzję władz Lyonu. 

 

laf/grz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie