Historyczna nominacja w niemieckim episkopacie

Świat
Historyczna nominacja w niemieckim episkopacie
PAP/EPA/SASCHA STEINBACH / POOL / POOL
Nowa sekretarz generalna obejmie urząd 1 lipca 2021 roku.

Po raz pierwszy osoba świecka i kobieta została wybrana we wtorek na sekretarz generalną katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich. 51-letnia Beate Gilles ma doktorat z teologii, pracowała w telewizji katolickiej i jest szefową wydziału ds. rodziny w diecezji w Limburgu.

Na wiosennym posiedzeniu episkopatu, które odbyło się zdalnie, Gilles została również wybrana na nową dyrektor Stowarzyszenia Diecezji Niemieckich (VDD).

 

"Biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet"

 

Przewodniczący Konferencji, bp Georg Baetzing, wyraził zadowolenie z wyniku głosowania.

 

- To że dr Gilles zostaje sekretarz generalną po raz pierwszy w historii Konferencji Biskupów Niemieckich postrzegam jako mocny znak, że biskupi dotrzymują obietnicy promowania kobiet na stanowiska kierownicze - powiedział cytowany na stronie niemieckiego episkopatu.

 

ZOBACZ: Historyczna decyzja papieża. Mianował kobietę

 

- Pani Gilles jest uważana za poważną teolożkę, silnie powiązaną z różnymi strukturami Kościoła katolickiego i posiadającą najlepsze umiejętności organizacyjne - dodał.

 

Po wyborze Gilles, która w 2000 roku obroniła doktorat z liturgiki, przyznała, że "obecnie trwa trudny, ale także ekscytujący czas dla Kościoła katolickiego w Niemczech". - Od Drogi Synodalnej zaczęło się coś nowego. Ten proces pozwoli mi szybko poznać zróżnicowany katolicki krajobraz - oświadczyła.

 

Droga Synodalna

 

Droga Synodalna to proces zapoczątkowany przez niemieckich biskupów w 2018 roku, mający na celu wyjaśnienie i rozliczenie się z problemem wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych.

 

51-letnia Gilles zajmowała się wcześniej działalnością naukową, była pracownikiem telewizji katolickiej, a od 2010 roku jest kierownikiem wydziału ds. dzieci, młodzieży i rodziny w diecezji Limburg.

 

Od 2012 do 2019 roku była wiceprzewodniczącą IN VIA Germany, katolickiego stowarzyszenia zajmującego się pracą socjalna wśród dziewcząt i kobiet.

 

Nowa sekretarz generalna obejmie urząd 1 lipca 2021 roku.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie