Indie. Słoń pobity przez swoich opiekunów. Dwóch poganiaczy aresztowanych

Polska
Indie. Słoń pobity przez swoich opiekunów. Dwóch poganiaczy aresztowanych
zdj. ilustracyjne, Pixabay/ajoheyho
Słoń pobity przez swoich opiekunów. Dwóch poganiaczy aresztowanych

W indyjskim stanie Tamilnadu dwóch poganiaczy zaatakowało nieposłusznego słonia znajdującego się pod ich opieką. Gdy nagranie zdarzenia pojawiło się w internecie, opiekunów aresztowano. 18-letnia słonica przebywa na obozie wypoczynkowym organizowanym przez stan - informuje „The Indian Express”.

- Zabierali słonicę do miejsca kąpieliskowego. Wtedy słonica nagle rzuciła się do biegu na widok innego słonia. Opiekunom trudno było ją uspokoić - powiedział dziennikowi „The Indian Express” jeden z poganiaczy słoni, w Indiach nazywanych „mahoutami”.

 

Na nagraniu wideo, które pojawiło się w mediach społecznościowych w niedzielę, widać, jak dwóch kornaków, poganiaczy słoni, bije 18-letnią słonicę Jayamalyathę kijami po nogach. Słonica trąbi z bólu, lecz Vinil Kumar i jego asystent Sivaprasad nie przerywają bicia.

 

- Bicie słoni przez mahoutów nie jest właściwe. Tresura za pomocą bólu i bicia, nie jest dobra” - tłumaczy PAP kornak Bishnu Choudhary z miejscowości Sauraha w Nepalu, która słynie z hodowli słoni. „Bicie i kłucie, a także haki stosują niedoświadczeni i niecierpliwi mahoutowie - dodaje kornak z niemal 30-letnim doświadczeniem w zawodzie.

 

 

Dziennik „The Hindu” podaje, że 45-letni Kumar jest już trzecim pokoleniem poganiaczy w rodzinie i zajmował się słonicą od 2011 r. Zdaniem Choudhary’ego wcześniej kornacy opiekowali się jednym słoniem przez całe życie, ale słabo płatna i wymagająca praca spowodowała odpływ doświadczonych mahoutów z zawodu.

 

"Słonie mają status gwiazd"

 

Nagranie bicia słonicy wywołało burzę w indyjskim internecie i departament leśny w Coimbatore, w południowoindyjskim stanie Tamilnadu, w niedzielę aresztował kornaków.

 

- Takie sprawy są traktowane na południu Indii bardzo poważne. Słonie świątynne mają tutaj status gwiazd - mówi Anup Joseph z Tiruwanantapuram w sąsiedniej Kerali.

 

- Mniej więcej od listopada lub grudnia do końca stycznia w wioskach Kerali i części Tamilnadu odbywają się procesje ze słoniami. Każda wioska wynajmuje wtedy słonia świątynnego, by niósł posąg miejscowego bóstwa - tłumaczy 50-letni miłośnik zwierząt.

 

ZOBACZ: Przerażone słonie stratowały 18 osób podczas uroczystości na Sri Lance [WIDEO]

 

Według dziennika „The Hindu” do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem w obozie wypoczynkowym dla słoni w Mettupalayam. Słonie po wyczerpującym sezonie świątecznym, gdy obsługują dziesiątki procesji, na początku lutego trafiają na „wczasy” organizowane przez władze Tamilnadu. Obóz, na który departament leśny wydał w tym roku 16,7 mln rupii (ok. 848 tys. zł), trwa 48 dni.

 

Na poniedziałek przedstawiciele lokalnej partii Thanthai Periyar Dravidar Kazhagam zapowiedzieli protest na stacji autobusowej w Mettupalayam, żądając od władz właściwego traktowania słoni. Jednocześnie organizacje miłośników zwierząt przeprowadziły inspekcję obozu.

 

Władze zapowiedziały śledztwo w sprawie dwóch kornaków.

 

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie