Nie żyje Jan Lityński. Polityk i opozycjonista miał 75 lat

Polska
Nie żyje Jan Lityński. Polityk i opozycjonista miał 75 lat
Wikipedia.org/Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Jan Lityński zmarł w wieku 75 lat

Nie żyje Jan Lityński. Były działacz "Solidarności", poseł i doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, miał 75 lat. "Żegnaj Janku" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent.

O śmierci Jana Lityńskiego poinformował na Twitterze dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar.

 

"Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze" - napisał. 

 

 

"Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów"

 

"Odszedł jeden z prawdziwych bohaterów wolnej, niepodległej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Będziemy pamiętać!" - napisał z kolei były poseł na Sejm i europoseł w latach 2009-2019, Krzysztof Lisek. 

 

 

Informację o śmierci Lityńskiego skomentował również Bronisław Komorowski. "Żegnaj Janku" - napisał były prezydent w mediach społecznościowych. 

 

 

Kancelaria Prezydenta RP: cześć Jego pamięci!

 

"Zmarł Jan Lityński – działacz opozycji demokratycznej w PRL, więzień polityczny, uczestnik protestów w marcu 1968 r., członek KOR, działacz "Solidarności"; po 1989 roku poseł, minister i doradca prezydenta RP, cześć Jego pamięci!" - napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

 

 

Jan Lityński urodził się w 1946 r. w rodzinie polsko-żydowskiej. Podczas studiów znalazł się w gronie organizatorów i uczestników wystąpień studenckich w czasie wydarzeń marcowych z 1968 roku, za co został skazany na 2,5 roku więzienia. 

W 1976 był współzałożycielem Biuletynu Informacyjnego KSS "KOR", pierwszej gazety ukazującej się poza cenzurą. Należał do Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

 

Poseł i doradca Komorowskiego


W 1980 roku doradzał władzom "Solidarności". Internowany w stanie wojennym, brał w 1989 roku udział w obradach Okrągłego Stołu.

 

W latach 1989-2001 sprawował mandat poselski. W 2010 roku był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego, a po wygranych wyborach, doradcą prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. 

 

Został odznaczony przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

 

  

 

Okoliczności śmierci

 

Profesor Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013–2015, podała, że polityk zginął ratując psa. 

 

"Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek" - poinformowała na Twitterze. 

 

 
- Pies spadł ze skarpy na lód i lód się załamał. Janek się nie wahał i ruszył go ratować - powiedział w Polsat News Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita".
 
- To był odruch serca, on się nie zastanawiał - dodał.
dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie