Kowalski: to nie jest spór o stanowiska, to jest spór o suwerenność energetyczną Polski

Polska
Kowalski: to nie jest spór o stanowiska, to jest spór o suwerenność energetyczną Polski
Polsat News
Odchodzimy od programu Zjednoczonej Prawicy i staramy się wpisywać w mainstream brukselsko-niemiecki. Na to nie może być zgody - powiedział były minister

Janusz Kowalski zdymisjonowany z funkcji wiceministra aktywów państwowych. Szef resortu, Jacek Sasin, mówi, że powodem są różnice w poglądach. A Solidarna Polska, że to wbrew umowie koalicyjnej. Kowalski w rozmowie z Polsat News przekonuje, że "to nie jest spór o stanowiska, to jest spór o suwerenność energetyczną Polski". Dodał, że "Zjednoczona Prawica odchodzi od swojego programu z 2019 roku".

W rozmowie z Marcinem Fijołkiem z Polsat News zdymisjonowany wiceminister przekonuje, że to efekt szerszej krytyki rządu z jego strony.

 

- Solidarna Polska mówi zdecydowane "nie" podwyżkom cen energii elektrycznej, cen ciepła, "nie" dla eksportu dla importu energii elektrycznej, "nie" dla rosyjskiego gazu. Ta sprawa różni nas z premierem Mateuszem Morawieckim - tłumaczył Janusz Kowalski. 

 

Spór dotyczy między innymi tempa transformacji energetycznej i strategii, jaką premier Mateusz Morawiecki przyjął na szczycie w Brukseli.

 

"Zjednoczona Prawica odchodzi od swojego programu z 2019 r." 

 

- To spór o suwerenność w ogóle Polski - przekonywał Kowalski. - Widzimy, że Zjednoczona Prawica odchodzi od swojego programu z 2019 r. Obiecywaliśmy twardą postawę wobec Brukseli, niezgodę na politykę klimatyczną. Odchodzimy od (tego - red.) programu i staramy się wpisywać w mainstream brukselsko-niemiecki. Na to nie może być zgody - powiedział były minister.        

 

WIDEO: Rozmowa z byłym ministrem aktywów państwowych Januszem Kowalskim

  

 

Z ustaleń "Wydarzeń" wynika, że czarę goryczy w PiS przelały nieuzgodnione spotkania Kowalskiego ze związkowcami zawodowymi w Turowie i Bogatyni.  

 

Solidarna Polska przekazała, że odwołanie wiceministra "nastąpiło wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy. Dzieje się to zaraz po sprzeciwie ministrów Solidarnej Polski wobec uchwał Rady Ministrów związanych z przyjęciem ustaleń szczytu Rady Europejskiej z grudnia 2020 r. oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.".

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie