Szczepionki AstraZeneca i Pfizera. Są nowe analizy dotyczące ich używania

Technologie
Szczepionki AstraZeneca i Pfizera. Są nowe analizy dotyczące ich używania
PAP/EPA/Ernesto Guzman Jr

Szczepionka przeciw Covid-19 AstraZeneca ma większą skuteczność z dłuższą niż 6 tygodni przerwą między dawkami - wynika z analizy dotychczasowych badań opublikowaną w piątek w piśmie medycznym "The Lancet". Z kolei twórcy preparatu Pfizer/BioNTech poinformowali, że może ona być przechowywana w wyższych temperaturach niż wcześniej uważano, czyli do -15 stopni Celsjusza.

Opublikowana w "Lancecie" na temat szczepionki AstraZeneca bierze pod uwagę najnowsze dane z czterech badań klinicznych nad szczepionką w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA.

 

Z danych wynika, że jej skuteczność przeciwko objawowemu Covid-19 przy zachowaniu co najmniej 12 tygodni przerwy między dawkami wynosi 81,3 proc., zaś w przypadku 6 i mniej tygodni - 55,1 proc. Skuteczność jednej dawki preparatu w ciągu 90 dni od podania jest szacowana na 76 proc.

 

Większy odstęp czasowy, więcej przeciwciał

 

Ponadto, pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę z większym odstępem między dawkami mieli średnio wyższy poziom przeciwciał, niż ci którzy krócej czekali na drugą dawkę.

ZOBACZ: Internetowe oszustwa w czasie pandemii. "Atakują co 30 sekund"

 

Wnioski z badań zdają się potwierdzać strategię brytyjskiego rządu, który jeszcze przed badaniem, w celu zaszczepienia maksymalnej liczby osób pierwszą dawką opóźnił podawanie drugiej dawki do 12 tygodni.

 

Europejska Agencja Leków zaleca tymczasem podawanie dawek w odstępie od 4-12 tygodni, zaś w Polsce czas między dawkami będzie wynosił 10-12 tygodni.

 

Szczepionki Pfizera nie trzeba trzymać w arktycznym mrozie

 

Natomiast szef BioNTech Ugur Sahin odniósł się do informacji o podwyższeniu dopuszczalnej minimalnej temperatury, w jakiej można przechowywać szczepionkę wyprodukowane przez jego firmę. Jego zdaniem, uprości to postępowanie z preparatem i "zapewni centrom szczepień jeszcze większą elastyczność".

 

ZOBACZ: Pfizer twierdzi, że jego szczepionka ma skuteczność 93% już po jednej dawce

 

- Będziemy nadal wykorzystywać naszą wiedzę do opracowywania potencjalnych nowych preparatów, które mogą uczynić naszą szczepionkę jeszcze łatwiejszą w transporcie i stosowaniu - zadeklarował.

 

Jak dotąd obowiązkowe jest przechowywanie tej szczepionki w temperaturze od -80 do -60 st. C.

 

Nowe badania: szczepionka Pfizera skuteczna po pierwszej dawce

 

Według nowego badania, szczepionka Pfizer/BioNTech jest wysoce skuteczna już po pierwszej dawce. Już dwa do czterech tygodni po pierwszym zastrzyku, skuteczność wynosi 85 proc., wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "Lancet".

 

Badanie opiera się na danych uzyskanych od personelu medycznego największego szpitala w Izraelu, który w ostatnich tygodniach został zaszczepiony preparatem Pfizer/BioNTech. Przebadano ponad 9000 pracowników szpitala Sheba w pobliżu Tel Awiwu, z czego około 7000 otrzymało szczepionkę.

 

Według badań, było o 85 proc. mniej objawowych infekcji 15 do 28 dni po podaniu pierwszej dawki. Liczba wszystkich zakażeń, w tym bezobjawowych, zmniejszyła się o 75 proc.

wka/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie