Rzecznik MZ: ok. 10 proc. przypadków zakażeń koronawirusem powoduje jego brytyjska mutacja

Polska
Rzecznik MZ: ok. 10 proc. przypadków zakażeń koronawirusem powoduje jego brytyjska mutacja
PAP/Wojtek Jargiło
W czwartek poinformowano o 9073 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem

W granicach 10 proc. przypadków zakażeń koronawiruse w Polsce powoduje jego mutacja brytyjska – powiedział PAP w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wnioski takie przynoszą badania kolejnych próbek, prowadzone w ramach projektu monitoringu zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Projekt realizuje Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Liderem projektu jest prof. Krzysztof Pyrć, kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

 

Od 4 marca, gdy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zakażenie potwierdzono u 1 614 446 osób. Zmarło 41 582 chorych.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 lutego

 

W czwartek poinformowano o 9073 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 44 pacjentów chorych na Covid-19, z czego 229 osoby miały schorzenia współistniejące.

 

Niepokojąca tendencja

 

- Z ogromnym niepokojem odczytujemy nowe dane na temat dziennych zakażeń. Tendencja wzrostu zachorowań ma trwały charakter. Średnia dzienna zwiększyła się o ponad 13 proc. w porównaniu do ubiegłego tygodnia - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

- Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień - powiedział minister.

 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie