Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 lutego

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 17 lutego
PAP/EPA/BEHROUZ MEHRI / POOL
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Mamy 8694 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 45 pacjentów chorych na Covid-19, z czego 234 osoby miały schorzenia współistniejące. Bilans epidemii w naszym kraju zwiększył się więc do 1 605 372 zarejestrowanych zakażeń, z czego 41 308 pacjentów zmarło.

Resort zdrowia przekazał, że nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1400), śląskiego (872), warmińsko-mazurskiego (795), wielkopolskiego (770), pomorskiego (683), kujawsko-pomorskiego (582), małopolskiego (515), łódzkiego (478), dolnośląskiego (432), zachodniopomorskiego (430), podkarpackiego (396), podlaskiego (361), lubelskiego (359), lubuskiego (245), świętokrzyskiego (150), opolskiego (89).

 

137 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 234 osoby.

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 12 225 osób, pod respiratorami jest 1286 pacjentów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

 

Ile testów wykonano? 

 

Ostatniej doby wykonano 54 781 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 15 869 testów antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 9 336 547 próbek pobranych od 9 044 465 osób.

 

 

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 2 179 439 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 26 446 łóżek i 2636 respiratorów.

 

 

Kwarantanną objęte są 141 093 osoby.

 

MZ przekazało też, że wyzdrowiało dotąd 1 354 598 zakażonych. 

 

Ile szczepień wykonano?

 

W Polsce wykonano dotąd 2 230 117 szczepień przeciw COVID-19 – podano w środę na rządowych stronach gov.pl. Liczba szczepień pierwszą dawką to 1 538 737, zaś drugą dawką - 691 380.

 

Na rządowych stronach gov.pl podano, że zanotowano 1950 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Większość z nich to zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

 

 

W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3980 dawek szczepionki.

 

Rzecznik MZ: obserwujemy potwierdzenie trendu wzrostowego zakażeń

 

- Niestety, obserwujemy potwierdzenie trendu wzrostowego zakażeń, któremu towarzyszy wzrost zleceń z POZ, wzrost liczby wykonywanych testów i wyhamowanie spadku zajętych łóżek – wskazał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

 

Podkreślił, że "to od naszej odpowiedzialności w dużej mierze zależeć będą wyniki kolejnych dni".

 

"Odwrócenie tendencji staje się faktem"

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że "odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem". 

 

Szef MZ opublikował we wtorek na Twitterze wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem. "Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu" - podkreślił.

 

Niedzielski zwrócił uwagę, że trend dla tygodniowej stopy wzrostu zakażeń jest dodatni po raz pierwszy od połowy listopada, nie licząc, jak to ujął, "anomalii postświątecznej".

 

 

Kiedy decyzja ws. obostrzeń?

 

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował we wtorek, że "decyzje ws. obostrzeń po 28 lutego będą zależały od danych epidemicznych, które spłyną pod koniec tego tygodnia". Zaznaczył jednocześnie, że ogłoszenia decyzji nie należy spodziewać się wcześniej niż w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.

 

Większość dotychczasowych ograniczeń, jak zakaz organizacji wesel, działalność gastronomii tylko na wynos, została ostatnio przedłużona do 28 lutego. Od ubiegłego piątku mogą być otwarte, w reżimie sanitarnym, kina, teatry, muzea, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie. Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych.

 

"Trzeba będzie zrobić krok do tyłu"

 

Tymczasem wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska powiedział we wtorek, że "jeśli wzrost zachorowań utrzyma się, trzeba będzie zrobić krok do tyłu".

 

- Jeżeli będzie dalej taka sytuacja i taki wzrost tych zakażeń, jaki w tej chwili obserwujemy, to trzeba będzie zrobić krok do tyłu - ocenił.

 

- To jest bardzo niepokojące, ponieważ także badania, które prowadzimy nad mutacją brytyjską pokazują, że z tych nowych zakażeń tych 5 proc. to jest spowodowane tą nową odmianą koronawirusa - podkreślił. Dodał, że nowa odmiana wypiera "z niszy ekologicznej" starą odmianę koronawirusa. Przypomniał, że jest ona bardziej zjadliwa i że szybciej zakaża.

 

- U naszych sąsiadów jest to w tej chwili przeważająca mutacja - powiedział. Wskazał na sytuację m.in. w Czechach i na Słowacji. - U nas też to się za jakiś czas uwidoczni - podkreślił.

msl/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie