Niebieska sierść u psów. Naukowcy szukają przyczyny

Świat
Niebieska sierść u psów. Naukowcy szukają przyczyny
Reuters
Na udostępnionych fotografiach zauważalna jest różna intensywność niebieskiego zabarwienia u poszczególnych psów

Stado bezpańskich psów o niebieskiej sierści znaleziono na początku lutego w rosyjskim Dzierżyńsku, nieopodal opuszczonej fabryki chemicznej. Naukowcy szukają odpowiedzi, co spowodowało zmianę barwy sierści. Podkreślają jednocześnie, że stan zwierząt "jest zadowalający".

Psy zostały odłowione i trafiły do kliniki weterynaryjnej "Zoozastchita NN" w Niżnym Nowogrodzie w zachodniej Rosji. Szef ośrodka Ilya Kazakov powiedział we wtorek, że "stan zwierząt jest zadowalający". - Są aktywne, odczuwają głód i pragnienie. Pobraliśmy próbki krwi, dane biochemiczne były prawidłowe - dodała. 

 

Tajemnicza barwa sierści

 

Przyczyna zmiany koloru psiej sierści pozostaje nieznana - powiedział Kazakov. Zaznaczył także, że jego klinika wciąż pracuje i bada pobrane od zwierząt próbki, by ustalić, czy i jaki środek chemiczny wpłyną na sierść.

 

ZOBACZ: Pies zamarzał na łańcuchu bez jedzenia i wody. Właścicielka wyjechała na tydzień

 

- Nie mamy żadnych informacji ani przypuszczeń. W miejscu, w którym psy zostały złapane, znajdowały się odchody jednego z nich. Wysłaliśmy je do kilku badań toksykologicznych. Próbki sierści zwierząt wysłaliśmy też do zbadania, aby dowiedzieć się o zawartej w niej substancji - mówił Kazakov.

 

Na udostępnionych fotografiach zauważalna jest różna intensywność niebieskiego zabarwienia u poszczególnych psów. 

 

"Zostaną wypuszczone"

 

- Zostaną tutaj poddane badaniu na wypadek wścieklizny, wysterylizowane i prawdopodobnie wypuszczone na wolność, gdy wyzdrowieją po operacji - zdradził. 

 

ZOBACZ: Pies milioner. W spadku po właścicielu dostał fortunę

 

Szef kliniki poinformował także, że historia zwierząt wywołała w kraju duże oburzenie i zaskoczenie. Dodał też, że na ten moment "nie otrzymali żadnych propozycji adopcyjnych". 

laf/msl/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie