Niepożądane odczyny u zaszczepionych nauczycieli w Łodzi. Rzecznik dementuje

Polska
Niepożądane odczyny u zaszczepionych nauczycieli w Łodzi. Rzecznik dementuje
PAP/Andrzej Grygiel
Niepożądane odczyny u zaszczepionych nauczycieli

Szkoła Podstawowa nr 34 w Łodzi odwołała dzisiejsze zajęcia. Niemal wszyscy zaszczepieni nauczyciele zgłosili niepokojące objawy. Są oni szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Odnosząc się do doniesień, jakoby w Łódzkiem notowana była wyjątkowa duża liczba niepożądanych odczynów u nauczycieli po iniekcji preparatem od AstryZeneki, rzecznik MZ kategorycznie zaprzeczył.

- Aż 28 z 32 nauczycieli zaszczepionych w poniedziałek zgłosiło niepożądane odczyny poszczepienne. U niektórych było to tylko zaczerwienienie, bóle mięśni, ale też objawy grypowe - długotrwały ból głowy, ogólne osłabienie, ból stawów - relacjonował reporter Polsat News, Michał Banasiak. 

 

Podobna sytuacja miała miejsce w Tomaszowie Mazowieckim. Szczepienia odbyły się jednak tuż przed weekendem, więc złe samopoczucie nauczycieli nie zdezorganizowało pracy szkoły.

 

ZOBACZ: Niepożądane odczyny poszczepienne. Debata w Polsat News [OGLĄDAJ] od 14:30

 

Nauczyciele szczepieni są preparatem firmy AstraZeneca. Mimo kontrowersji na temat jej skuteczności medycy przekonują, że jest bezpieczna. - Zdaniem lekarzy niepożądane odczyny są naturalną reakcją organizmu po tym, jak wirus dostaje się do organizmu. Po 48 godzinach objawy powinny ustępować - mówił Michał Banasiak. 

 

Lekarze powołują się m.in na procedury stosowane w Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązują ograniczenia wiekowe dla szczepień preparatem AstraZeneca.

 

Rzecznik dementuje

 

Odnosząc się do doniesień, jakoby w Łódzkiem notowana była wyjątkowa duża liczba niepożądanych odczynów u nauczycieli po iniekcji preparatem od AstryZeneki, rzecznik MZ kategorycznie zaprzeczył.

 

- Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

 

- Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi - siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych - podkreślił rzecznik MZ.

 

Dodał, że kilkadziesiąt niepożądanych odczynów po szczepionce AstryZeneki stwierdzono w całym kraju, a nie w skali jednego województwa.

 

WIDEO: Odwołane zajęcia w łódzkiej szkole

  

Harmonogram szczepień nauczycieli

 

W pierwszym etapie do szczepień przystąpili nauczyciele klas I-III, które uczą się stacjonarnie. W tej grupie zgłosiło się 268 tys. osób. Szczepienia nadal trwają. 


W poniedziałek ruszyły zapisy nauczycieli szkolnych i akademickich powyżej 60 roku życia, które potrwają do jutra. 

dsk/sgo/ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie