Schetyna: Kaczyński zrobi wszystko, żeby politycznie zniszczyć Gowina

Polska
Schetyna: Kaczyński zrobi wszystko, żeby politycznie zniszczyć Gowina
Polsat News
Grzegorz Schetyna w "Gościu Wydarzeń"

- Jarosław Kaczyński z Jarosławem Gowinem nie będą rządzić ani szczęśliwie, ani zgodnie. Kaczyński zrobi wszystko, żeby politycznie zniszczyć Gowina. To oczywiste, robił tak zawsze - mówił w programie "Gość Wydarzeń" były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Porozumienie, współtworzące z PiS i Solidarną Polską Zjednoczoną Prawicę, wycofało swoje rekomendacje dla trzech członków rządu, wydalonych wcześniej z partii: ministra-członka RM Michała Cieślaka, wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka. Rzecznik rządu Piotr Müller informował we wtorek, że do rządu nie wpłynęły jeszcze wnioski o zdymisjonowanie ministra i wiceministrów z Porozumienia.

 

ZOBACZ: Wyrzucenie z rządu "buntowników" z Porozumienia? Nieoficjalnie: PiS mówi "nie"

 

Według ustaleń Interii, to Jarosław Kaczyński nie zgadza się na odwołanie z rządu polityków, których z Porozumienia usunął Jarosław Gowin. - Są użyteczni, cenimy ich pracę i dlatego zostają - mówi jeden ze współpracowników szefa PiS. 

 

- Jarosław Kaczyński z Jarosławem Gowinem nie będą rządzić ani szczęśliwie, ani zgodnie. Kaczyński zrobi wszystko, żeby politycznie zniszczyć Gowina. To oczywiste, robił tak zawsze - stwierdził w programie "Gość Wydarzeń" były lider PO Grzegorz Schetyna.

 

"Nie ma możliwości rządu technicznego"

 

Jak przypomniał, "Kaczyński robił tak samo z Andrzejem Lepperem i Samoobroną, z LPR i Romanem Giertychem". - Ze wszystkimi koalicjantami, którzy weszli we współpracę z Kaczyńskim, ich los politycznej współpracy się skończył w sposób mniej lub bardziej gramatyczny. Taki sam los czeka Gowina i on o tym wie - mówił polityk.

 

Według niego lider Porozumienia "musi teraz przede wszystkim uchronić 13 posłów, którzy są przy nim przeciwko zakusom Kaczyńskiego na rozbicie partii".

 

WIDEO: zobacz rozmowę Bogdana Rymanowskiego z Grzegorzem Schetyną

  

 

Jednocześnie zdaniem Schetyny w tej chwili "nie ma możliwości zbudowania innej koalicji rządzącej niż ta obecna w parlamencie". - Zrobię wszystko, żeby Zjednoczona Prawica straciła większość 231 posłów w Sejmie, ale nie widzę żadnych możliwości, żeby zrealizować pomysł rządu technicznego - przyznał polityk. - To jest po prostu niemożliwe - dodał.

 

- Jeśli ktoś snuje takie scenariusze, to są polityczne banialuki - podkreślił.

 

ZOBACZ: Strzeżek: Porozumienie wycofało rekomendacje dla trzech członków rządu

 

Jak tłumaczył, "to niemożliwe, bo nie można stworzyć takiej politycznej konstrukcji, która da 231 posłów, ze wskazaniem wspólnego kandydata na premiera i podstawą programową, która połączy wszystkie ugrupowania". - Namawiałbym przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych, żeby zaczęli ze sobą współpracować - zaznaczył Schetyna.

 

- Wszystko warto zrobić, żeby odsunąć PiS od władzy - podkreślił. - Może się wiele zdarzyć, jest kwestia przyszłorocznego budżetu, skrócenia kadencji Sejmu, odchodzenia od PiS-u innych posłów. Warto zrobić wiele, żeby tak się stało - mówił Grzegorz Schetyna.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie