Przed Sejmem powstanie nowa brama. Znamy koszt inwestycji

Polska
Przed Sejmem powstanie nowa brama. Znamy koszt inwestycji
Google Street View
Brama będzie mieć 3 m wysokości i 8,2 m szerokości

Kancelaria Sejmu podpisała umowę na budowę bramy wjazdowej na teren Kancelarii od strony ul. Górnośląskiej. Inwestycja będzie kosztowała 675 tys. zł brutto - wynika z informacji opublikowanych na sejmowej stronie.

Pod koniec 2020 roku Kancelaria Sejmu ogłosiła przetarg na budowę nowej bramy wjazdowej od strony ul. Górnośląskiej. Jak podawała "Rzeczpospolita", celem bramy ma być m.in. ochrona przed demonstracjami, które regularnie organizowano w tym miejscu m.in. po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.  

 

ZOBACZ: Protest przed Sejmem. Policjanci legitymowali zebranych

 

"Inwestycja zredukuje konieczność stosowania przez Kancelarię Sejmu, straż marszałkowską i inne służby, w tym policję, droższych i mniej efektywnych rozwiązań doraźnych, co jest szczególnie istotne w kontekście prób wtargnięcia na teren Sejmu osób nieuprawnionych oraz aktów dewastacji budynków sejmowych" - informowało Centrum Informacyjne Sejmu. 

 

Trzy oferty

 

Swoje oferty przedstawiły trzy firmy. Najtańszą z nich złożyła firma WIBAR-Instalacje, która za swoje usługi oczekiwała 675 tys. zł brutto. Konsorcjum firm BRAMAR i EFEKT-METAL wyceniło swoją pracę na 1 mln 127 tys. 910 zł brutto, najdroższą ofertę przedstawiła firma Modanta - 1 mln 476 tys. zł brutto.

 

Jak wynikało z wcześniej publikowanych informacji przez Kancelarię Sejmu dwie ostatnie firmy deklarowały wydłużenie okresu gwarancji o 36 miesięcy, czyli w sumie do 72 miesięcy, a także skrócenie terminu realizacji inwestycji o 4 tygodnie. Najtańszy oferent nie zadeklarował spełnienia tych dodatkowych warunków.

 

ZOBACZ: Ogrodzenie przed siedzibą PiS. "Najemcy skarżyli się, że czują się zagrożeni"

 

Finalnie - jak głosi informacji na stronie Sejmu - wybrano najtańszą ofertę.

 

"Kancelaria Sejmu, Biuro Inwestycyjno-Techniczne informuje, że w przedmiotowym postępowaniu w dniu 10.02.2021 r. została podpisana umowa z firmą WIBAR-Instalacje Sp. z o. o. (...). Wartość umowy brutto: 675 tys. zł" - czytamy w informacji.

 

Brama wysoka na trzy metry

 

W dokumentacji przetargowej określono, że dwuskrzydłowa brama ma mieć 3 m wysokości i 8,2 m szerokości. Obok zaplanowano dwie furtki, też wysokie na 3 m, a szerokie na 1,36 m.

 

Po ogłoszeniu przetargu Centrum Informacyjne Sejmu podkreślało, że każdego roku realizowane są różne projekty mające utrzymać na możliwe najwyższym poziomie bezpieczeństwo na terenie Sejmu i taką inwestycją ma być brama wjazdowa od ul. Górnośląskiej.

dk/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie