Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych

Polska
Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych
Facebook/Adam Nergal Darski
Adam Nergal Darski

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w trybie nakazowym wymierzył znanemu muzykowi Adamowi Nergalowi Darskiemu grzywnę w kwocie 15 tys. zł za obrazę uczuć religijnych. Sąd nakazał mu również pokrycie kosztów sądowych w kwocie blisko 3,5 tys. zł. Muzyk we wtorek złoży sprzeciw, więc odbędzie się proces w tej sprawie.

O decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów poinformował mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. "»Nergal« skazany na 15.000 zł grzywny i 3.453 zł kosztów za obrazę uczuć relig. przez znieważenie obrazu NMP - publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą" - napisał na Twitterze miec. Kwaśniewski, zamieszczając pod wpisem zdjęcie wyroku.

 

Dodał, że widać, że to wyrok nakazowy, ale zapewne inicjuje dalsze postępowanie. "W duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści" - zaznaczył mec. Kwaśniewski.

 

Nie przyznał się 

 

Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała, że skierowała akt oskarżenia przeciwko muzykowi Adamowi Nergalowi Darskiemu (muzyk wyraził zgodę na publikację danych osobowych, pseudonim jest jego oficjalnym drugim imieniem wpisanym do dowodu osobistego), któremu zarzuca, że obraził uczucia religijne czterech osób, stawiając but na wizerunku Matki Boskiej.

 

Prokurator Aleksandra Skrzyniarz podała, że 1 lutego br. do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko "Nergalowi". "Adam D. oskarżony jest o to, że w dniu 25 września 2019 r., działając za pośrednictwem sieci Internet znieważył publicznie przedmiot chrześcijańskiej czci religijnej w postaci osoby Matki Boskiej, w ten sposób, że na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał »on the set«, co w tłumaczeniu oznacza »na planie«, czym obraził uczucia religijne czterech osób" - informowała prokurator Skrzyniarz.

 

ZOBACZ: Zdeptany obraz Matki Boskiej. Prokuratura zmienia decyzję ws. "Nergala"

 

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego.

 

"W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzonych, którzy jednoznacznie wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne" - podała Skrzyniarz.

 

Prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa. "Z opinii płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych" - wyjaśniła prokurator.

 

"Nergal" w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień.

 

Będzie sprzeciw

 

Muzyk nie chciał komentować wyroku warszawskiego sądu. - Nie wiedziałem o nim. Proszę rozmawiać z mecenasem - dodał Adam Nergal Darski.

 

Adwokat wokalisty "Behemotha" Jacek Potulski powiedział, że jeszcze we wtorek będzie składał sprzeciw wobec wyroku nakazowego Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów. - Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postepowania - powiedział mecenas Potulski.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie