Sondaż: PiS ze wzrostem poparcia, KO przed Polską 2050 Hołowni

Polska
Sondaż: PiS ze wzrostem poparcia, KO przed Polską 2050 Hołowni
Adam Guz/KPRM
Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 4 proc. poparcia wyborczego oraz ugrupowanie Kukiz'15 uzyskując 2 proc. głosów.

W lutym wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie (31 proc.) uzyskało PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem; drugie miejsce zajęła KO (18 proc.); trzecie - Polska 2050 Szymona Hołowni (15 proc.) - wynika z sondażu Kantar.

W najnowszym badaniu Kantar zapytano respondentów czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się po epidemii koronawirusa.

 

Chęć udziału w takich wyborach zadeklarowało 69 proc. Polaków. 32 proc. z nich zdecydowana jest wziąć udział w głosowaniu, natomiast 37 proc. - raczej planuje uczestniczyć w wyborach.

 

ZOBACZ: PO opowie się za liberalizacją prawa do aborcji? Rozważają "czwartą przesłankę"

 

Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów – 11 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 9 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

 

Ilu Polaków oddałoby głos w wyborach?

 

11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach. W porównaniu do wyników ze stycznia o 1 punkt procentowy zwiększył się odsetek osób raczej nie planujących wzięcia udziału w wyborach oraz tych zdecydowanych na wzięcie udziału w wyborach. Odsetek badanych nie potrafiących udzielić odpowiedzi na to pytanie spadł o 1 punkt procentowy, podobnie jak tych raczej planujących zagłosować.

 

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem osiągając wynik na poziomie 31 proc.

 

ZOBACZ: Sasin: uznajemy Gowina jako szefa Porozumienia

 

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) posiadającej 18 proc. głosów. Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który otrzymał poparcie 15 proc. wyborców.

 

Na dalszych miejscach uplasowały się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 7 proc. oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 6 proc.

 

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 4 proc. poparcia wyborczego oraz ugrupowanie Kukiz'15 uzyskując 2 proc. głosów.

 

Wzrost poziomu poparcia dla PiS

 

W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost poziomu poparcia dla PiS (o 2 punkty procentowe dla Polski 2050 (o 1 punkt procentowy), Lewicy (o 1 punkt procentowy) i Konfederacji (o 1 punkt procentowy).

 

Spadek poparcia odnotowała natomiast Koalicja Obywatelska (o 5 punktów procentowych). Poparcie dla ugrupowań PSL-Koalicja Polska oraz Kukiz’15 nie zmieniło się.

 

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

 

Badanie Kantar przeprowadzono w dniach 5 – 10 lutego 2021 r. na reprezentatywnej próbie 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=676 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Sondaż wykonano techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

msl/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie