Japonia: rekordowa liczba samobójstw wśród młodzieży w 2020 r.

Świat
Japonia: rekordowa liczba samobójstw wśród młodzieży w 2020 r.
zdj. ilustrowane/ Pixabay/ Artbykleiton
W 2020 r. dwa razy więcej dziewcząt odebrało sobie życie, niż rok wcześniej

W ubiegłym roku Japonia odnotowała rekordową liczbę 479 samobójstw wśród młodzieży. Japońskie ministerstwo edukacji analizuje, czy pandemia koronawirusa miała wpływ na tragiczne statystyki.

Jak podał "Japan Times", dla porównania, w 2019 r. 339 nastolatków popełniło samobójstwo. Co więcej, w 2020 r. dwa razy więcej dziewcząt odebrało sobie życie, niż rok wcześniej - 138.

 

ZOBACZ: Strzelał w kierunku policjantów. Następnie prawdopodobnie popełnił samobójstwo

 

Statystyki opublikowało japońskie ministerstwo edukacji po posiedzeniu panelu ekspertów poświęconego zapobieganiu samobójstwom wśród młodzieży. Według raportu, wśród uczniów szkół podstawowych było 14 przypadków samobójczych w 2020 r., rok wcześniej ta liczba wyniosła 6; wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym 136 w stosunku do 96 w 2019 r.; zaś w licealnym 329 w stosunku do 237 w 2019 r. Najwięcej, czyli 64 nastolatków odebrało sobie życie w sierpniu, z czego były wśród nich 23 dziewczęta (czyli siedem razy więcej niż w sierpniu w 2019 r.). Może być to związane z faktem, że w 2020 r. szkoły rozpoczęły rok szkolny po wakacyjnej przerwie w sierpniu, nie jak zazwyczaj we wrześniu - po to by nadrobić zaległości powstałe po zamknięciu placówek w kwietniu i maju.

 

Lęk o przyszłość i złe relacje z rodzicami

 

W raporcie przedstawiono, że podstawowymi przyczynami były - jak w poprzednich latach - lęk o przyszłość, słabe oceny i złe relacje z rodzicami. Wzrosła też liczba samobójstw spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i depresją. Panel ekspertów zamierza zbadać te przyczyny i na ich podstawie podjąć środki, które mogłyby zapobiegać tragediom.

 

Niektórzy uczestnicy spotkania ekspertów, jak wskazał "Japan Times", zaproponowali zakup tabletów, które rozdano by każdemu uczniowi szkoły podstawowej i gimnazjum do końca marca. Miałyby one sprawdzać poziom stresu uczniów i przeprowadzać z nimi prywatne wywiady, które mogłyby odciągać ich od myśli samobójczych.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie