Godzina policyjna w Holandii utrzymana. Tak zdecydował sąd

Świat
Godzina policyjna w Holandii utrzymana. Tak zdecydował sąd
PAP/EPA/BART MAAT
Godzina policyjna od godziny 21 do 4.30 w dalszym ciągu obowiązuje

Sąd apelacyjny w Amsterdamie zdecydował we wtorek wieczorem, że godzina policyjna ma dalej obowiązywać w Holandii do czasu rozpatrzenia odwołania złożonego przez rząd. Wcześniej sąd niższej instancji stwierdził, że godzinę policyjną wprowadzono bez odpowiednich podstaw prawnych.

W swej decyzji sędziowie sądu apelacyjnego podkreślili, że interesy państwa w powstrzymaniu pandemii Covid-19 "mają większą wagę" i godzina policyjna będzie obowiązywać do czasu rozpatrzenia apelacji rządu na postanowienie sądu niższej instancji.

 

ZOBACZ: Sąd zniósł godzinę policyjną w Holandii. "Była niezgodna z prawem"

 

"To oznacza, że godzina policyjna od godziny 21 do 4.30 w dalszym ciągu obowiązuje" - sprecyzowała telewizja publiczna NOS.

 

Apel premiera

 

Wcześniej we wtorek premier Holandii Mark Rutte zwrócił się do mieszkańców kraju o dalsze przestrzeganie godziny policyjnej wprowadzonej w styczniu jako element walki z pandemią Covid-19, choć sąd uznał, że została ona wprowadzona przez rząd bez podstaw prawnych.

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podał, że działania przeciwepidemiczne, w tym godzina policyjna, pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, pomimo pojawienia się bardziej zakaźnego brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wariant ten stanowi ponad dwie trzecie nowych przypadków Covid-19 w Holandii.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie