Wszyscy chętni w UE zaszczepieni do końca lata? "Cel jest jasny"

Świat
Wszyscy chętni w UE zaszczepieni do końca lata? "Cel jest jasny"
PAP/EPA/WAEL HAMZEH
- Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą - powiedział Breton

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oznajmił w poniedziałek, że celem UE jest zaszczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych obywateli Wspólnoty do końca lata. Jak jednak zaznaczył, do tego potrzebne jest zwiększenie produkcji szczepionek.

- Cel jest jasny: do końca lata zaszczepić wszystkich w Unii Europejskich, którzy tego chcą - powiedział Breton w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM.

 

Jak dodał, by osiągnąć ten cel UE nie potrzebuje więcej szczepionek ponad to, co już zamówiła, bo w ciągu kilku tygodni Europa powinna mieć do dyspozycji pięć różnych preparatów.

 

"Wielkie naukowe osiągnięcie"

 

- W ciągu mniej niż roku, będziemy mieć pięć szczepionek, które działają. To wielkie naukowe osiągnięcie - oznajmił francuski komisarz. Jak jednak dodał, problem leży nie w nauce, lecz w produkcji, która musi zostać zwiększona.

 

ZOBACZ: W Wielkiej Brytanii osiągnięto cel 15 mln zaszczepionych osób do połowy lutego

 

- Nie ma mowy o budowie nowych fabryk, bo budowa zajmuje pięć lat. Musimy zacząć od istniejących fabryk, których jest około 10 w Europie i Szwajcarii - powiedział Breton. Komisarz dodał, że chce, by Europa w ciągu 18 miesięcy stała się czołowym kontynentem w produkcji szczepionek.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie