Sonda wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie ma wkrótce wylądować ma Marsie

Technologie
Sonda wysłana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie ma wkrótce wylądować ma Marsie
Reuters
Głównym zadaniem sondy są badania atmosfery Marsa

Sonda Hope - po arabsku nazywana Al-Amal, a po polsku Nadzieja - to pierwsza marsjańska sonda stworzona przez naukowców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wystartowała z Ziemi 20 lipca zeszłego roku. Jeśli jej wejście na orbitę Marsa zakończy się sukcesem, sonda będzie przez co najmniej rok badała atmosferę i zmiany pogodowe na Czerwonej Planecie.

Po prawie 7 miesiącach od startu arabska sonda kosmiczna Al-Amal we wtorek dotrze na orbitę Marsa. Będzie to kluczowy moment misji, na którą Zjednoczone Emiraty Arabskie wydały 200 milionów dolarów. Manewr rozpocznie się ok. godziny 16:30 czasu polskiego. Po 17:00 będzie wiadomo, czy się powiódł.

 

Misja sondy Al-Amal

 

Głównym zadaniem sondy są badania atmosfery Marsa. Ma analizować dzienne i sezonowe cykle pogodowe, zjawiska pogodowe w niskiej atmosferze (np. burze pyłowe), różnice w pogodzie pomiędzy różnymi obszarami na planecie.

 

Być może dostarczy odpowiedzi, dlaczego z Marsa ulatują cząsteczki wodoru i tlenu w przestrzeń kosmiczną. Al Amal pod względem celów misji to trochę kontynuacja amerykańskiego projektu MAVEN i europejskiego ExoMars (obie sondy nadal działają).

 

ZOBACZ: Niesamowity obraz wnętrza jednego z cyklonów na Jowiszu w obiektywie sondy Juno

 

Na swoim pokładzie sonda posiada trzy instrumenty naukowe: wielospektralną kamerę wysokiej rozdzielczości z zakresu widzialnego i ultrafioletowego, spektrometr działający w dalekim ultrafiolecie oraz spektrometr w podczerwieni.

 

Rozmiary sondy Al Amal to 2,9 na 2,4 na 2,4 metra, a jej masa 550 kg (bez paliwa). Zasilana jest poprzez panele słoneczne (moc 1800 watów). Ma krążyć po orbicie wynoszącej 20 tys. na 43 tys. km.

 

Kolejne sondy w drodze

 

W środę (10 lutego) na orbitę wokół Marsa wejdzie chińska sonda Tianwen 1. Do jej wysłania Chińczycy posłużyli się własną rakietą nośną Długi Marsz 5 (Long March 5). Start nastąpił 23 lipca 2020 r. z kosmodromu Wenchang.

 

Misja obejmuje orbiter i łazik. Ten pierwszy ma działać przez cały marsjański rok, czyli 687 dni ziemskich. Orbita Tianwen 1 ma być polarna, z wysokością 265 km w punkcie najbliższym względem powierzchni planety, i 12 tysięcy km w punkcie najdalszym. Na pokładzie sondy zamontowano siedem instrumentów naukowych. Są to kamery (dające rozdzielczość z orbity o wysokości 400 km na poziomie 100 metrów oraz 2 metrów), radar, spektrometr, magnetometr i analizatory cząstek.

 

ZOBACZ: Pierwszy chiński łazik wysłał zdjęcie Marsa i przygotowuje się do lądowania na powierzchni

 

Największe doświadczenie w badaniach Marsa ma amerykańska NASA. Jej nowy łazik Perseverance dotrze do celu 18 lutego w ramach misji o nazwie Mars 2020. To następca łazika Curiosity, który nadal jeździ po Marsie. Celem badań Perseverance będzie krater Jezero. Jest to duży krater uderzeniowy o średnicy 49 km. Naukowcy sądzą, że dawno temu znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

 

Wymiary Perseverance wynoszą 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa to 1025 kg. Będzie zasilany generatorem radioizotopowym o mocy 110 watów.

laf/ml/ polsatnews.pl, PAP, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie