Motyw Polski na niemieckiej paradzie. Konsulat protestuje

Świat
Motyw Polski na niemieckiej paradzie. Konsulat protestuje
PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu

Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu platformy karnawałowej, która została zaprezentowana w poniedziałek w Duesseldorfie w ramach obchodów tzw. Rosenmontag - poinformowała polska Ambasada w Berlinie.

W Niemczech z powodu epidemii Covid-19 odwołano parady odbywające się tradycyjnie w ostatni poniedziałek karnawału. Mimo poprawy sytuacji epidemicznej politycy przestrzegają przed trzecią falą choroby i nie wierzą, że normalność wróci do Wielkanocy.

 

Nie przeszkodziło to jednak czołowemu projektantowi platform na parady w Niemczech, Jacquesowi Tilly'emu, zaprezentować swoich satyrycznych prac, które nawiązują do bieżących wydarzeń politycznych na świecie.

 

Na platformach umieszczono duże karykatury postaci, przeważnie polityków. Znalazło się miejsce na pożegnanie z Angelą Merkel i ewentualne wejście do urzędu kanclerskiego Armina Lascheta. Był też prezydent Rosji Putin jako pozorny zwycięzca w walce ze swoim krytykiem Aleksiejem Nawalnym; był nagi, pieczony na ruszcie Donald Trump.

 

ZOBACZ: Trump, Putin, Kaczyński. Karykatury światowych przywódców podczas odwołanej parady [ZDJĘCIA]

 

Nie zabrakło kontekstu polskiego. Jedna z platform zajmuje się "zaostrzonym prawem aborcyjnym w Polsce". Umieszczono na niej postać leżącej kobiety z napisem "Prawo aborcyjne", której krzyżem wbija kołek postać przypominająca Jarosława Kaczyńskiego, która na ramieniu ma napis "Polska".

 

Zastrzeżenia Konsulatu Generalnego RP

 

W związku z tym Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu. "Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie" - oświadczył.

 

W tym roku odwołane zostały tradycyjne, zazwyczaj przyciągające tłumy uczestników parady karnawałowe, odbywające się w tzw. różany poniedziałek (niem. Rosenmontag). Będące kulminacyjnym punktem karnawału święto jest szczególnie popularne w Nadrenii i Hesji. Różany poniedziałek przypada zawsze w ostatnim tygodniu karnawału, przed Środą Popielcową.

emi/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie