Francuskie radio o odpowiedzialności Polaków za zbrodnie III Rzeszy. "Atakowanie Polski"

Świat
Francuskie radio o odpowiedzialności Polaków za zbrodnie III Rzeszy. "Atakowanie Polski"
Zdj. ilustracyjne/Flickr/James Vaughan
Według francuskiego radia "Polska chciałaby zakazać przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę"

Francuskie radio publiczne France Culture opublikowało materiał, w którym mówi się m.in. o tym, że "Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę". Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej we Francji - poinformował wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

W opublikowanym 9 lutego materiale France Culture informuje również, że "Polska stawia historyków przed sądem". Stacja opisuje sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".

 

Będzie reakcja ambasady

 

Materiał francuskiego radia ilustruje fotografia udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r., podpisana "Gdańsk, Polska".

 

ZOBACZ: Przegrała z żydowską gazetą. Chciała, by przyznali, że "Polacy nie mordowali, a ratowali Żydów"

 

"Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 r., która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby »odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką«" - podsumowuje France Culture. Radio przypomina, że Izrael oskarżył wówczas Polskę o chęć "zmiany historii", a Polska chciała również karać za używanie wyrażenia "polskie obozy śmierci".

 

 

"Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

 

"Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o »odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy« zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: »Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r.«. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie" - poinformował z kolei na Twitterze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.

 

 

Współautorów "Dalej jest noc" pozwała Filomena Leszczyńska - bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie