Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed zamieciami w czterech województwach

Polska
Prognoza pogody. IMGW ostrzega przed zamieciami w czterech województwach
PAP/Darek Delmanowicz
W najbliższym czasie nadal będziemy zmagać się z zimą

Ostrzeżenie pierwszego, najniższego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi w całym woj. podkarpackim, południowej części woj. lubelskiego, kilku wschodnich powiatach Małopolski oraz na wschodzie woj. świętokrzyskiego wydał rano w niedzielę IMGW.

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują do rana w poniedziałek. Jego zdaniem, zawieje i zamiecie śnieżne mogą wystąpić z 80-proc. prawdopodobieństwem.

 

"Przewiduje się okresami zamiecie śnieżne spowodowane przez północno-zachodni wiatr o średniej prędkości do 30 km/h, w porywach do 55 km/h oraz okresami opady śniegu" - wskazał IMGW.

 

ZOBACZ: Sezony alergiczne coraz dłuższe i cięższe, a wszystko przez zmiany klimatyczne

 

Alert dotyczy powiatów opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego (woj. świętokrzyskie), dąbrowskiego, gorlickiego, tarnowskiego i miasta Tarnów (woj. małopolskie), powiatów na Lubelszczyźnie - biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, świdnickiego, tomaszowskiego, zamojskiego i miast - Lublina, Chełma i Zamościa oraz całego woj. podkarpackiego.

 

Nad morzem możliwa temperatura na plusie

 

W niedzielę w ciągu dnia we wschodniej Polsce może spaść od 5 do 7 cm śniegu - poinformował synoptyk IMGW Jakub Gawron. Jak przekazał, od poniedziałku znów zacznie napływać do nas chłodniejsze powietrze arktyczne i zwłaszcza na wschodzie zrobi się mroźnie.

 

- W niedzielę w ciągu dnia prognozujemy nieco więcej opadów śniegu na wschodzie. Chodzi głównie o północny-wschód kraju - powiedział Gawron.

 

ZOBACZ: Tańce i śpiewy turystów na Krupówkach. Mandaty i wnioski do sądu

 

Synoptyk poinformował, że w niedzielę "temperatura maksymalna będzie od -5 st. C na południu, do zera na północy i maksymalnie 2 st. C nad samym morzem".

 

- Od poniedziałku znów zacznie napływać do nas chłodniejsze powietrze arktyczne i zwłaszcza na wschodzie zrobi się znowu mroźnie. W środkowej części tygodnia według najnowszych prognoz temperatura w nocy na wschodzie kraju może spadać nawet poniżej -20 st. C - mówił Gawron.

 

Zobacz prognozę pogody Polsat News

  

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie