IMGW: czeka nas mroźna noc. W tygodniu nawet 13 stopni

Polska
IMGW: czeka nas mroźna noc. W tygodniu nawet 13 stopni
PAP/Tomasz Waszczuk
w nocy temperatury w południowo-zachodniej części kraju mogą spaść poniżej -15 st. C., a nawet w dolinach sudeckich do -20 st. C.

W przyszłym tygodniu prognozowane jest ocieplenie; w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13 st. C. Sytuacja spowoduje szybkie topnienia pokrywy śnieżnej, co w połączeniu m.in. z deszczem stwarza ryzyko groźnych wezbrań. Jednak w niedzielę im bliżej wieczora, tym temperatura będzie spadać. W niektórych miejscach może wynieść około -20 stopni Celsjusza.

Rzecznik IMGW podkreślił, że w niedzielę w ciągu dnia widać było pewną poprawę, jeżeli chodzi o pogodę. - Cieplejsze oblicze zimy zawitało w niedzielę, bo temperatury maksymalne wynosiły do dwóch stopni Celsjusza na północy kraju. W centrum około zera lub -1 st. Celsjusza. Najchłodniej było dziś na południu i południowym wschodzie, gdzie temperatura wynosiła od -8 do -5 st. Celsjusza - powiedział.

 

Wskazał, że im bliżej wieczora temperatura będzie spadać. - Z takich niebezpiecznych zjawisk to na południowym wschodzie dosyć mocno wieje. Wiatr ma do ok. 55 km/h - poinformował.

 

ZOBACZ: Sezony alergiczne coraz dłuższe i cięższe, a wszystko przez zmiany klimatyczne

 

- Normalnie nie byłoby to jakimś złym sygnałem, ale w tym regionie padał śnieg i nadal może trochę popadać, a to powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Wieczorem i w nocy będzie niebezpiecznie na drogach" - zaznaczył, dodając, że dla tego regionu zostały wydane ostrzeżenia przed tym zjawiskiem. "Dotyczy to województwa lubelskiego, podkarpackiego i wschodniej części woj. świętokrzyskiego - podał.

 

Temperatura spadnie poniżej -15 st. C

 

Przekazał, że w nocy temperatury w południowo-zachodniej części kraju (południowe części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego) mogą spaść poniżej -15 st. C., a nawet w dolinach sudeckich do -20 st. C. - Taka sama sytuacja jest w północno-wschodniej części Polski (Podlasie, Warmia i Mazury). Tutaj też spadki do ok. -16 st. C. - wyjawił.

 

Wideo: zobacz aktualną prognozę pogody

  

- W górach będzie wiał dosyć silny wiatr. Do 70 km/h. W związku z tym, że tam leży śnieg, to też mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne - podał.

 

- Noc z niedzieli na poniedziałek będzie chłodna. Temperatura będzie wynosiła od -18 st. C. w kotlinach górskich i -15 st. C. na południowym zachodzie, -16 st. C. na północnym wschodzie, w centrum około -8 st. C., a nad morzem ok. -2 st. Celsjusza - dodał.

 

W przyszłym tygodniu ocieplenie

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielnym komunikacie podał, że "w przyszłym tygodniu prognozowane jest ocieplenie". "Od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13 st. C" - podkreślono.

 

Według komunikatu "sytuacja spowoduje szybkie topnienia pokrywy śnieżnej, co w połączeniu z opadami deszczu, zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stwarza ryzyko groźnych wezbrań". "Sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć" - zaznacza IMGW.

 

 

Przypomniano, że na początku stycznia Instytut publikował "eksperymentalną, długoterminową prognozę temperatury powietrza i opadu atmosferycznego na luty 2021 roku. Jak zaznaczono, wyniki prognozy informowały, "że w ostatniej dekadzie lutego (21-28.02.2021) model IMGW-TWS przewidywał temperaturę minimalną poniżej -10 st. C na Kasprowym Wierchu i Śnieżce, południu Polski i na ścianie wschodniej od wojewódzka podkarpackiego (-18 st. C), po Suwalszczyznę (-14 st. C)".

 

Powrócą mrozy

 

"Na przeważającym obszarze naszego kraju temperatura minimalna miała wahać się od -8 st. C do 1 st. C, a najcieplejsze pod względem temperatury minimalnej pozostać miało wybrzeże Polski z wartościami od -6 st. C do 2 st. C." - czytamy w komunikacie IMGW.

 

Jak podkreślono, najwyższa temperatura maksymalna według modelu IMGW-TWS, spodziewana była w południowo zachodniej i zachodniej Polsce oraz na wybrzeżu (wartości temperatury maksymalnej od 0 st. C do 10 st. C., miejscami 11 st. C. Pozostały obszar to przeważnie wartości od -3 st. C do 6 st. C.

 

"Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS (start prognozy z 25.01.2021 r. godz. 00:00) wskazywały na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego, przy czym przewidywane wartości temperatury powietrza są wyraźnie niższe od prognozowanych przez model IMGW-TWS. Okres od 3 do 6 lutego przewidywaliśmy jako najchłodniejszy w pierwszej dekadzie miesiąca" - przekazano w komunikacie IMGW.

 

Jak dodano, "możemy spodziewać się, iż po chwili ciepłej aury powrócą mrozy". "Sytuacja jest dynamiczna i prosimy o monitorowanie sytuacji i śledzenie komunikatów IMGW-PIB i alertów lokalnych i rządowych" - zachęca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie