Właśnie skończyła 110 lat. Najstarsza pianistka świata z Krakowa nadal gra

Polska
Właśnie skończyła 110 lat. Najstarsza pianistka świata z Krakowa nadal gra
pixabay/Pexels/zdj. ilustracyjne
Pani Wanda w wieku 110 lat nadal gra na fortepianie

Odśpiewaniem uroczystego "200 lat" i wręczeniem przyznanego przez prezydenta Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości, uczczono w piątek w Krakowie 110. urodziny Wandy Szajowskiej - najstarszej Małopolanki i prawdopodobnie najstarszej pianistki na świecie.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie. W 1945 roku przybyła do Krakowa, przywożąc też swój fortepian, na którym gra do dziś.

 

ZOBACZ: Zakonnica ma 116 lat i właśnie przeszła koronawirusa. Bezobjawowo

 

Podczas swojego piątkowego jubileuszu wykonała dla zgromadzonych przed jej domem nietypowy koncert. W związku z panującą bowiem pandemią pani Wanda nie mogła wyjść do swoich gości, ale serdecznie ich pozdrowiła, a muzyka, którą wykonała, była słyszalna dzięki ustawionym na zewnątrz głośnikom.

 

 

- Dziękuję serdecznie za pamięć. To bardzo dużo znaczy. Taki kawał czasu uciekł... - mówiła.

 

Medal dla jubilatki

 

Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył pianistce Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pani Wanda wyróżniona została za zasługi "w konspiracyjnej walce o utrzymanie polskiego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji".

 

Dzisiaj Pani Wanda Szajowska z #Kraków obchodzi wyjątkowe urodziny - 110 ! To najstarsza Małopolanka, która jest zarazem w gronie pięciu najstarszych żyjących osób w Polsce. 200 lat 🎂💐🏵🌹🥀

Opublikowany przez Profa. Jana Tadeusza Dudę Piątek, 12 lutego 2021

 

Jubilatce, której blok ozdobiły balony w kształcie liczby 110., przy dźwiękach muzyki kapeli lwowskiej, zgromadzeni zaśpiewali "200 lat"; nie zabrakło także piosenki "Tylko we Lwowie".

 

Jak podkreślił wojewoda w rozmowie z dziennikarzami, pani Wanda otoczona jest bliskimi i mimo dojrzałego wieku ma się dobrze. "110 lat - myślę, że każdemu można życzyć w takim zdrowiu, takiej energii i jasności umysłu" - powiedział Kmita

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie