Kurtyna w górę! "Raport" o sytuacji teatrów w czasie epidemii

Polska
Kurtyna w górę! "Raport" o sytuacji teatrów w czasie epidemii
Polsat News
Program "Raport" od poniedziałku do piątku o 21:00 w Polsat News

Kurtyna znów w górę. W ten weekend widownie teatralne ponowne się zapełnią. A będzie co oglądać, nie tylko w ten weekend, ale przez najbliższe dwa tygodnie. W całym kraju zaplanowano już 40 premier. W piątkowym "Raporcie" o nietypowym sezonie, którego reżyserem wciąż jest pandemia.

Kiedy trzy miesiące temu z afisza spadały wszystkie spektakle, przed publicznością na klucz zamykały się drzwi teatrów, a kolejny lockdown dla kultury stawał się faktem, redakcja "Raportu" towarzyszyła dyrektorom trzech scen w kraju - w Zielonej Górze, w Krakowie i w Warszawie.

 

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o ponownym otwarciu teatrów wróciliśmy do naszych bohaterów. Nastroje są już dużo lepsze. 

 

ZOBACZ: Porozumienie Jarosława Gowina zdecydowało ws. podatku od mediów

 

- Po tylu miesiącach oczekiwań to jest dla nas bardzo ważne. Dla nas, dla pracowników, dla aktorów, dla wszystkich ludzi, którzy tworzą teatr - podkreśla Emilian Kamiński, dyrektor Teatru Kamienica.

 

- Dzwonią ludzie do nas, piszą, kiedy w końcu będą otwarte drzwi. I oni i my nie możemy się tego doczekać - przyznaje Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. 

 

Choć decyzja o ponownym otwarciu teatrów dla większości z nich, mimo wszystko teraz była zaskoczeniem, to nie wyobrażali sobie, by z zaproszeniem do siebie widzów mieliby jeszcze czekać. 

 

- Cały teatr był do góry nogami. Zrobiliśmy szybką naradę, szybkie sprzątanie teatru i podjęliśmy decyzję o jak najlepszym otwarciu na widza - przekonuje Bartosz Jarzymowski, dyrektor Teatru Współczesnego w Krakowie. 

 

Aktorzy bez pracy w teatrze

 

Aktorzy poznają życie od drugiej strony. Pracując w firmach wysyłkowych, pracując w restauracjach, które rozwożą już tylko swoje dania. Szkoła życia. - Wsparcie ministerstwa musi być aż takie kolosalne, żeby nie popadli w totalną depresję i destrukcję - uważa Robert Czechowski.   

 

- Na ile mogliśmy działaliśmy w teatrze, nagrywaliśmy spektakle, żeby mieć kontakt z naszym widzem, szczególnie tym młodym. Ja też miałem dorywczą pracę jako dostawca jedzenia, ale trzeba było przetrwać ten najtrudniejszy czas, myślę, że teraz będzie coraz lepiej - przyznaje Łukasz Dąbrowski, aktor Teatru Współczesnego w Krakowie. 
 
Trudny czas podczas którego nie można było wystawiać spektakli, czyli przede wszystkim zarabiać, teatrom udało się przetrwać głównie dzięki wsparciu ze strony państwa. 
 
WIDEO: "Raport" o nietypowym sezonie, którego reżyserem jest pandemia
  
 
- Najważniejsze było dla mnie, by utrzymać naszą załogę. Naprawdę mogę być dumny z moich ludzi i stracić taką załogę było naprawdę ciężko. Starałem się na wszystkie możliwe sposoby zdobywać pieniądze, kombinować i udało się - podsumowuje Emilian Kamiński. 
 
Chociaż sytuacja w teatrach wydaje się być coraz lepsza, to nie można popadać w hurra optymizm... Na razie wznowienie działalności nastąpi na dwa tygodnie. Bo chociaż każdy teatr ma swojego dyrektora i w zespole sztab ludzi, to jednak wciąż główny reżyserem w tym sezonie jest... koronawirus. 
 
- Póki co nie otwieramy jeszcze szampanów, bo przekonamy się w najbliższym czasie czy to była jakaś rozgrywka czy jednak odmrożenie będzie trwało dłużej. Więc poczekajmy jeszcze na pełną euforię - mówi Paweł Brandys, aktor Teatru Współczesnego w Krakowie. 
 
- Jestem pewne, ze teatry są dobrze przygotowane do pracy z publicznością. Ta sytuacja może jest nagła, ale nie jest przypadkowa. Mamy do czynienia ze stabilnym spadkiem zachorowań. Możemy z większym optymizmem patrzeć w przyszłość, choć przy zachowaniu reżimu sanitarnego - podkreśla Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego. 
 
Tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni w całym kraju odbędzie się 40 premier. Zainteresowanie jest bardzo duże. - Mamy wszystkie bilety wykupione, mimo, że gramy po dwa spektakle dziennie - przyznaje dyrektor stołecznego Teatru Kamienica. Podobnie jest w innych teatrach.
prz/jo/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie