Szwecja. Koronawirus na budowie fabryki. Zmarł zakażony Polak

Polska
Szwecja. Koronawirus na budowie fabryki. Zmarł zakażony Polak
Pixaby/ zdj. ilustracyjne
Koronawirus na budowie fabryki w Szwecji

Na budowie fabryki akumulatorów Northvolt w mieście Skelleftea na północy Szwecji wybuchło duże ognisko koronawirusa z jego brytyjskim wariantem. Wśród zakażonych są Polacy, jeden z nich zmarł na Covid-19 po powrocie do Polski.

"Mamy duży wybuch ogniska koronawirusa przy projekcie fabryki Northvolt. Wprowadziliśmy tam obowiązek masowego testowania. Wcześniej potwierdziliśmy w tym miejscu również przypadki brytyjskiej wersji koronawirusa" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej inspektor sanitarny regionu Vaesterbotten Stephan Stenmark.

 

Od początku stycznia wśród osób powiązanych z budową fabryki wykryto 150 przypadków koronawirusa, z czego w 34 próbkach potwierdzono jego brytyjski wariant. "Jest to prawdopodobnie największy klaster brytyjskiej wersji koronawirusa w Szwecji" - oświadczył Stenmark

 

ZOBACZ: Kupił ślinę z COVID-19. Chciał nią zabić swojego szefa

 

Według rzecznika koncernu Northvolt Jespera Wigardta przy inwestycji pracuje 1100 osób, wśród nich jest "wielu Polaków". W rozmowie z nie potrafił on określić ich konkretnej liczby ani ilu z nich zachorowało na Covid-19.

 

Jeden z Polaków nie żyje

 

W przesłanym komunikacie Wigardt poinformował o śmierci pracownika z Polski, który zmarł na Covid-19. "Mężczyzna był zatrudniony u naszego podwykonawcy. Po powrocie do Polski został przebadany na Covid-19, jego test był pozytywny, a następnie w wyniku choroby zmarł" - oświadczył Wigardt

 

W czwartek koledzy z pracy uczcili pamięć Polaka minutą ciszy. W związku z wykryciem ogniska koronawirusa inwestor wprowadził nadzwyczajne środki, zmniejszając o połowę liczbę robotników na budowie.

 

Region Vaesterbotten wydał specjalne rekomendacje, odradzając pracownikom budowy spotykania się z innymi po pracy, a dyrektorom szkół w gminie Skelleftea zalecił prowadzenie lekcji zdalnie.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie