Polscy funkcjonariusze pomogli włoskiej policji w rozbiciu grupy przestępczej

Polska
Polscy funkcjonariusze pomogli włoskiej policji w rozbiciu grupy przestępczej
Polsat News
W planowanym dniu operacji, tj. 9 lutego 2021 r., w tym samym czasie, policjanci w wielu krajach Europy weszli na ustalone wcześniej adresy pobytu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym w Polsce

Włoska policja poinformowała Komendę Główną Policji o planowanej operacji zatrzymania 35 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami, włamaniami i praniem brudnych pieniędzy. Dwóch z nich przebywało w Polsce, gdzie zostali zatrzymani - przekazał rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformował, że do polskich policjantów ich włoscy koledzy odezwali się pod koniec stycznia. - Policja włoska poinformowała nas o planowanej operacji, organizowanej wspólnie z INTERPOL, skierowanej na zatrzymanie 35 członków ukraińsko–gruzińskiej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami, włamaniami i praniem brudnych pieniędzy - powiedział inspektor.

 

Dwa zatrzymania na terenie Polski

 

Wskazał, że wobec całej grupy włoskie organy wymiaru sprawiedliwości wydały międzynarodowe listy gończe. - Z informacji przekazanych przez Policję włoską wynikało, że dwóch członków wymienionej organizacji przestępczej może przebywać na terytorium Polski - wyjawił.

 

- Koordynacją sprawy niezwłocznie zajął się Punkt Kontaktowy ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (ENFAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców Europy) - tłumaczył.

 

ZOBACZ: Porwali Polaka, udając agentów Interpolu. Mężczyzna zmarł w szpitalu. Jest wizerunek podejrzanego

 

Inspektor podkreślił, że jeden z poszukiwanych przez włoską policję podejrzanych przebywał w Zakładzie Karnym na terenie woj. dolnośląskiego. - Mężczyźnie kończyła się kara pozbawienia wolności, którą odbywał za przestępstwa kradzieży i włamań, popełnionych w centralnej Polsce, we wcześniejszym okresie - powiedział.

 

- W dzień opuszczenia murów więzienia nie spodziewał się, że tuż przy wyjściu czekają na niego nie tylko koledzy, ale również policjanci Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu, którzy, aby uniknąć próby ewentualnego odbicia osoby, w bardzo szybki sposób dokonali jego zatrzymania - tłumaczył.

 

Poszukiwany nie tylko we Włoszech

 

- Gruzin poszukiwany był nie tylko przez włoskie, ale również greckie organy ścigania, celem odbycia kary kilkunastu lat pozbawienia wolności. Posługiwał się kilkoma różnymi tożsamościami. W Polsce figurował pod zmienionymi danymi osobowymi, ale policjanci z ENFAST dzięki porównaniu kart daktyloskopijnych potwierdzili jego prawdziwą tożsamość. Zatrzymany Kakhaberi B. aktualnie znajduje się w areszcie w oczekiwaniu na ekstradycję - podał.

 

Przekazał, że drugi z członków grupy - według informacji śledczych - ukrywał się w Warszawie. - Rozpoczęto działania operacyjne, które pozwoliły ustalić, że poszukiwany przemieszcza się po terenie naszego kraju i aktualnie może przebywać na terenie woj. lubuskiego. W czynności zaangażowano kilka jednostek Policji, m.in. KWP w Gorzowie Wlkp., KMP w Zielonej Górze oraz KSP - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Przerzucał imigrantów do Wielkiej Brytanii. Podejrzany Ukrainiec zatrzymany na Podkarpaciu

 

- Finałowo w planowanym dniu operacji, tj. 9 lutego 2021 r., w tym samym czasie, policjanci w wielu krajach Europy weszli na ustalone wcześniej adresy pobytu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym w Polsce - powiedział.

 

- Tego dnia poszukiwany Hamlet M. namierzony został w Warszawie. Policjanci Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Stołecznej Policji udali się na miejsce we wczesnych godzinach porannych i zatrzymali go w mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Mężczyzna został osadzony w areszcie w oczekiwaniu na ekstradycję do Włoch - dodał. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie