Przerzucał imigrantów do Wielkiej Brytanii. Podejrzany Ukrainiec zatrzymany na Podkarpaciu

Polska
Przerzucał imigrantów do Wielkiej Brytanii. Podejrzany Ukrainiec zatrzymany na Podkarpaciu
Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki (Podkarpackie) zatrzymali 34-letniego Ukraińca, za którym władze Francji wydały Europejski Nakaz Aresztowania. Mężczyzna jest podejrzany o przerzut imigrantów z Francji do Anglii.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, mężczyzna został zatrzymany w nocy z wtorku na środę, w trakcie kontroli pasażerów autobusu wyjeżdżającego z Polski przez przejście graniczne w Medyce.

 

- Podczas sprawdzania danych 34-letniego obywatela Ukrainy, w międzynarodowych bazach poszukiwawczych ustalono, że mężczyzna jest w zainteresowaniu francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Władze tego kraju wydały za cudzoziemcem Europejski Nakaz Aresztowania w celu zatrzymania i ekstradycji – dodała.

 

Pikor wyjaśniła, że Ukrainiec jest podejrzewany o udział w grupie przestępczej przerzucającej imigrantów z Francji do Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem łodzi przez kanał La Manche. Interpol poszukiwał podejrzanego w kilkudziesięciu krajach świata.

 

Rzeczniczka zaznaczyła, że mężczyzna przebywał legalnie w Polsce i wracał do rodzinnego miasta na Ukrainie. - W chwili zatrzymania przez strażników granicznych był zupełnie zaskoczony i nie spodziewał się takiego przebiegu wydarzeń – powiedziała Pikor.

 

Cudzoziemiec aktualnie pozostaje w dyspozycji przemyskiej prokuratury i oczekuje na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej.

 

Od początku 2019 roku podkarpaccy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali już ponad 250 osób poszukiwanych przez władze Polski oraz wymiary sprawiedliwości innych europejskich krajów.

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze