Lekarka negowała epidemię Covid-19. Została zawieszona na pół roku

Świat
Lekarka negowała epidemię Covid-19. Została zawieszona na pół roku
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Lekarka z Portugalii została zawieszona za negowanie epidemii Covid-19

Izba Lekarska Portugalii (OM) zawiesiła na pół roku w wykonywaniu zawodu lekarza Marię Margaridę de Oliveira za negowanie epidemii Covid-19. Kobieta w ostatnich miesiącach szefowała ruchowi medyków Lekarze na rzecz Prawdy, który uznaje koronakryzys za fałszerstwo i bagatelizuje zagrożenie ze strony koronawirusa.

Rada Dyscyplinarna Izby Lekarskiej uzasadniła zawieszenie w wykonywania zawodu dużą aktywnością medialną Oliveiry. Wskazała, że poprzez jej częste pojawianie się w mediach, gdzie negowała epidemię, zagrażała ona zdrowiu publicznemu Portugalczyków.

 

ZOBACZ: Niemcy przedłużają lockdown

 

W krótkim oświadczeniu przekazanym mediom Izba Lekarska napisała, że portugalska anestezjolog ma prawo odwołania się od decyzji Rady Dyscyplinarnej zarówno przed organami wewnętrznymi Izby, jak też przed portugalskimi sądami. Odnotowała, że to pierwszy w Portugalii przypadek medyka ukaranego za negowanie zagrożenia ze strony Covid-19.

 

"Liczne skargi"

 

Izba Lekarska przyznała, że procedura dotycząca ukarania Oliveiry ruszyła "po licznych skargach" osób oburzonych negowaniem przez lekarkę zagrożenia ze strony koronawirusa. Lizbońska anestezjolog znalazła się na liście osób, które Izba Lekarska uznała jesienią za członków kierownictwa ruchu negującego epidemię. Wówczas też wszczęto wobec niej proces.

 

ZOBACZ: Kolejna partia szczepionki AstraZeneca dotarła rano do Polski

 

W czwartek adwokat innego medyka, Gabriela Branco, współzałożyciela ruchu negującego epidemię, potwierdził, że Izba Lekarska uruchomiła proces, który może zakończyć się czasowym zawieszeniem lekarza w wykonywaniu zawodu.

 

W poniedziałek ruch Lekarze na rzecz Prawdy ogłosił, że likwiduje swoje konto w sieci Facebook. Przypomniał, że portal ten wielokrotnie blokował ruchowi publikację materiałów dotyczących Covid-19.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie