Zima nie odpuszcza. Będą kolejne zawieje i zamiecie śnieżne

Polska
Zima nie odpuszcza. Będą kolejne zawieje i zamiecie śnieżne
Pixabay.com
W najbliższych dniach zima nie odpuści

Nie zanosi się na poprawę pogody - informują synoptycy. Temperatura w całym kraju nadal będzie na minusie, a miejscami trzeba się szykować na intensywne opady śniegu i zawieje śnieżne. - W czwartek na Podkarpaciu prognozowane są bardzo silne śnieżyce, zwłaszcza popołudniu, podobne do tych z poniedziałku - mówi Marek Horczyczak, szef redakcji pogody w Polsacie. Możliwe są też lokalne podtopienia.

W środę śnieg będzie padał na południowym wschodzie Polski, przechodząc w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz, powodujący gołoledź.

 

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

 

Synoptycy zapowiadają, że miejscami spadnie około 5 cm śniegu. Na południu ma spaść około 8 cm puchu.

 

 

Temperatura maksymalna od - 10 st. C na północnym wschodzie i w Kotlinach Sudeckich, około - 7 st. C w centrum i na zachodzie, do 0 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany. Na szczytach Tatr w porywach do 70 km/h, a w Sudetach do 55 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

 

 

Napada jeszcze więcej śniegu

 

W nocy na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite, a na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. Tylko na północnym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Okresami będzie padał śnieg, powodując przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm, a na Podkarpaciu o 20 cm do 25 cm.

 

ZOBACZ: Atak zimy. Prognoza pogody na wtorek, 9 lutego. Synoptyk o mrozie i opadach śniegu

 

Miejscami na Podkarpaciu mogą wystąpić opady marznącego deszczu powodujące gołoledź.

 

WIDEO: Poniedziałkowy atak zimy sparaliżował m.in. ruch pociągów 

  

 

Temperatura minimalna ma w nocy wynieść od -17 st. C miejscami na północy, przez około -13 st. C w centrum, do -4 st. C na południowym wschodzie.

 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem także dość silny i w porywach sięgający 55 km/h, z kierunków północnego i północno-wschodniego.

 

Na szczytach Tatr porywy wiatru do 80 km/h, a w Sudetach do 70 km/h. Wiatr miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

W czwartek zawieje i zamiecie

 

- W czwartek na Podkarpaciu prognozowane są bardzo silne śnieżyce, zwłaszcza popołudniu, podobne do tych z poniedziałku - mówi Marek Horczyczak, szef redakcji pogody w Polsacie. Jak dodał, może napadać od 10 do 15 cm śniegu. Horczyczak ostrzega, że opady wraz z silnym wiatrem mogą spowodować zawianie dróg i trakcji kolejowych, co będzie się wiązało ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

 

W pozostałej części kraju nie są przewidywane intensywne śnieżyce, popadać silniej może na Mazowszu. 

 

Nad morzem i na Dolnym Śląsku w czwartek wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale  także dość silny, porywisty, wiejący z kierunków północnych. Na szczytach Tatr porywy wiatru do 70 km/h, a w Sudetach do 90 km/h. Miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Temperatura maksymalna ma wynieść od -11 st. C miejscami na północnym wschodzie, przez około -9 st. C w centrum, do -4 st. C na południowym wschodzie.

pgo/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie