Mróz, śnieg, zamiecie. Przed nami trudny tydzień

Polska
Mróz, śnieg, zamiecie. Przed nami trudny tydzień
PAP/Wojtek Jargiło
Tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków nad Polską

Dzisiejsze śnieżyce nad Polską, są zwiastunem uciążliwej aury, jaka będzie nam towarzyszyć przez cały tydzień. W kolejnych dniach należy spodziewać się przede wszystkim mrozu, którego odczuwalność pogłębią intensywne podmuchy wiatru i zamiecie. Na wschodzie i w centrum można się spodziewać 15 cm śniegu. Wyjątkowo intensywnie ponownie sypnie śniegiem w czwartek.

- Tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków nad Polską. Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce. Należy spodziewać się też przeważnie dużej ilości zachmurzenia, a często też porywistego wiatru, powodującego nie tylko zawieje i zamiecie śnieżne, ale jeszcze bardziej obniżającego odczuwalną przez nas temperaturę powietrza – podał synoptyk IMGW Szymon Ogórek.

 

ZOBACZ: Śnieżyce w Polsce. Wypadki na drogach, brak prądu i opóźnienia na kolei

 

Intensywne opady śniegu, przemieszczające się stopniowo z południa na północ kraju, będzie można obserwować już od poniedziałku. Miejscami, głównie na wschodzie i w centrum, spadnie do 15 cm śniegu. Opadom będzie towarzyszyć silny, porywisty wiatr, powodujący zamiecie śnieżne.

 

- Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Warunki na drogach będą bardzo zł – przestrzega synoptyk.

 

 

Wtorek

 

We wtorek, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia, synoptycy przewidują słabnące opady śniegu, występujące głównie na wschodzie oraz północy kraju.

 

Temperatura maksymalna przeważnie od -10 do –5 st. C. Na północy okresami możliwy porywisty wiatr.

 

Środa

 

Synoptycy prognozują, że w środę śnieg spadnie tylko na południu kraju, w drugiej połowie dnia. Nadal jednak utrzymywać ma się mróz, od -13 st. C na Suwalszczyźnie do –7 st. C na zachodzie i –5 st. Na wschodzie.

 

Czwartek

 

Intensywne opady śniegu mają powrócić w czwartek. - Najprawdopodobniej czeka nas kolejna śnieżyca, która obejmie południe, wschód, a także częściowo centrum Polski. Śnieg będzie padał ponownie przy porywistym wietrze, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne – przekazał Szymon Ogórek.

 

Na południowym wschodzie synoptycy nie wykluczają powrotu marznących opadów deszczu i gołoledzi. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni na minusie, ale odczuwalna ma być jeszcze niższa.

 

Piątek

 

W piątek opady śniegu mają przemieszczać się w kierunku wschodnim, poza granice kraju. Nadal należy spodziewać się intensywnego wiatru oraz mrozu, od -10 st. C na wschodzie i południu, do 0 st. Wybrzeżu.

 

Weekend

 

Weekend ma być mroźny z okresowymi opadami śniegu. - Nocami temperatura może obniżać się nawet poniżej -20 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zwiększający odczucie chłodu – przestrzega Szymon Ogórek z IMGW.

pgo/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie