Prezydent Rzeszowa ma zrezygnować ze stanowiska. Znamy możliwy powód

Polska
Prezydent Rzeszowa ma zrezygnować ze stanowiska. Znamy możliwy powód
Silar/Wiki Commons/CC BY-SA 3.0

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ma w środę ogłosić decyzję o rezygnacji z zajmowanego od ponad 18 lat stanowiska – poinformowały we wtorek lokalne media. Powodem ma być stan zdrowia, który pogorszył się w wyniku przejścia COVID-19.

Według portalu Nowiny24.pl, powodem ma być stan zdrowia prezydenta, który pogorszył się w wyniku przejścia COVID-19. Prezydent Rzeszowa w ostatnich tygodniach w związku z zakażeniem koronawirusem dwukrotnie przebywał w szpitalu.

 

W południe biuro prasowe rzeszowskiego ratusza poinformowało, że w środę odbędzie się zdalna konferencja prasowa prezydenta miasta. Ferenc – jak powiedział Artur Gernand z biura prasowego – "do końca miesiąca przebywa na urlopie".

 

ZOBACZ: Trzaskowski na polu w Rzeszowie. "Efekty programu PiS widać za mną"

 

80-letni Tadeusz Ferenc jest prezydentem Rzeszowa od listopada 2002 r. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracę zawodową zaczynał w 1956 r. jako robotnik w rzeszowskiej WSK. Potem był m.in. zastępcą dyrektora firmy transportowej, dyrektorem Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, wreszcie prezesem największej w mieście spółdzielni mieszkaniowej.

 

"Największe osiągnięcie"

 

W wywiadzie przed wyborami samorządowymi w 2018 roku Ferenc powiedział, że poszerzenie Rzeszowa uważa za swoje największe osiągnięcie.

 

- Kiedy rozpoczynałem swoją pierwszą kadencję w 2002 r., powierzchnia Rzeszowa zajmowała zaledwie 53 km kw. Było to najmniejsze miasto wojewódzkie w kraju. () W tym roku rząd zgodził się na przyłączenie Miłocina i Matysówki i dzięki temu Rzeszów będzie miał ponad 126 km kw. To wszystko doprowadziło do tego, że zyskaliśmy nowe tereny inwestycyjne – zauważył wówczas.

 

Ma bogatą przeszłość polityczną. Od połowy lat 60. ubiegłego stulecia do rozwiązania był członkiem PZPR. Później wstąpił do Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1994-2001 sprawował mandat radego Rzeszowa.

 

Trzykrotnie bezskutecznie zabiegał o miejsce w Senacie - w 1997 r. z listy SLD i w 2011 r. startując z własnego komitetu wyborczego, choć był wówczas popierany przez SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. O mandat senatora ubiegał się również w 2015 r. - także bezskutecznie.

 

Był posłem niewiele ponad rok

 

Natomiast z powodzeniem rozstrzygnął elekcję do Sejmu w 2001 r., o mandat poselski ubiegał się wtedy z listy SLD-UP. Posłem był niewiele ponad rok.

 

W 2002 r. w drugiej turze głosowania został wybrany prezydentem Rzeszowa, zdobył 51,6 proc. głosów. Jego rywalem był ówczesny prezydent miasta Andrzej Szlachta. Ferenc był kandydatem SLD-UP, a Szlachta Rzeszowskiego Porozumienia Prawicy.

 

Cztery lata później wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 głosujących oraz w 2014 r, kiedy otrzymał 66 proc. poparcia. W 2018 roku także w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów.

 

Od 2006 r. startował z własnego komitetu wyborczego. Systematycznie był wspierany m.in. przez SLD i PSL, a w ostatnich wyborach również przez Koalicję Obywatelską. 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie