Napromieniowana paczka z Chin na lotnisku w Pyrzowicach

Polska
Napromieniowana paczka z Chin na lotnisku w Pyrzowicach
Śląski Oddział Straży Granicznej
Podejrzana paczka formalnie nie została wpuszczona do Polski

Niemal 23-krotne przekraczała normy promieniowania jonizującego przesyłka, która trafiła z Chin do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Po konsultacji z Państwową Agencją Atomistyki paczka została odesłana – podała Straż Graniczna.

O przesyłce, która wzbudziła stacjonarną bramkę radiometryczną, poinformowali strażników granicznych pracownicy Straży Ochrony Lotniska. Według dokumentów, w paczce, która miała trafić do Polski, znajdowała się biżuteria z minerałami - powiedział rzecznik śląskiego oddziału SG chor. szt. Szymon Mościcki.

 

ZOBACZ: Próba przemytu kaktusów. Kobieta ukryła je w pończochach

 

"Szczegółowej kontroli radiometrycznej za pomocą ręcznego urządzenia poddał paczkę funkcjonariusz Straży Granicznej przeszkolony w dziedzinie radiometrii. Urządzenie wykazało niemal 23-krotne przekroczenie tła promieniowania jonizującego. Po konsultacji z dyżurnym Państwowej Agencji Atomistyki nie zezwolono na wjazd przesyłki do naszego kraju. Ponadto na koszt przewoźnika odesłano paczkę celem jej utylizacji" - poinformował rzecznik.

 

Minerały źródłem promieniowania?

 

Jak dodał Mościcki, paczka została prześwietlona, ale nie była otwierana. Nie opuściła magazynu terminalu cargo i formalnie nie została wpuszczona do Polski. Według SG, źródłem promieniowania były najprawdopodobniej umieszczone w paczce minerały.

 

ZOBACZ: Przemycał do Polski ludzkie włosy. Pukle ważyły prawie 5 kg

 

Jak przypomniał rzecznik, jednym z zadań Straży Granicznej jest zapobieganie transportowaniu przez granicę bez wymaganego zezwolenia odpadów, szkodliwych substancji chemicznych oraz materiałów jądrowych i promieniotwórczych. Funkcjonariusze SG cyklicznie uczestniczą w szkoleniach specjalistycznych z zakresu kontroli radiometrycznej i ochrony radiologicznej.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie