Przezroczyste drewno. Naukowcy twierdzą, że może zastąpić szkło [WIDEO]

Technologie
Przezroczyste drewno. Naukowcy twierdzą, że może zastąpić szkło [WIDEO]
USDA Forest Service; Zdj. ilustracyjne
Badanie zakłada usunięcie cząsteczki odpowiedzialnej za kolor

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opracowali nowy sposób na wytwarzanie przezroczystego drewna. Badaczom udało się osiągnąć zamierzony efekt bez zmniejszania trwałości materiału. Specjalnie przygotowane drewno przepuszcza 90 proc. światła, jest mocniejsze i lżejsze od szkła oraz zapewnia lepszą izolację.

Prace nad tańszą i trwalszą alternatywą dla szkła do prac budowlanych trwają już od dłuższego czasu. Jedynym z pomysłów ekspertów było wykorzystanie przezroczystego drewna. Na przeszkodzie stała jednak dotychczasowa metoda jego uzyskiwania - proces polegał na pozbyciu się ligniny za pomocą środków chemicznych. Znacznie zmniejszało to trwałość materiału.

 

ZOBACZ: Naukowcy opracowali materiał z maseczek ochronnych, z którego można budować drogi

 

Amerykańscy naukowcy z Maryland w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Science Advances" zaproponowali inną metodę. Zamiast usuwania ligniny postanowili ją zmodyfikować. Usunęli cząsteczki odpowiadające za charakterystyczny brązowy kolor - najpierw użyli nadtlenku wodoru na powierzchni drewna, a następnie wystawili je na światło słoneczne. Kolejnym etapem było moczenie drewna w etanolu i ostateczne wypełnienie jego porów wodnym, bezbarwnym epoksydem.

 

Stacja CBC podkreśla, że metoda jest nie tylko skuteczna, ale też tania i prosta do wykonania samemu. Znając dokładną metodę, cały proces produkcji można odtworzyć na własnym podwórku.

 

 

Przezroczyste drewno otrzymane w taki sposób okazało się 50 razy silniejsze niż materiał uzyskiwany w dotychczasowy sposób. Drewno przepuszcza 90 proc. światła, jest też też trwalsze i lżejsze od szkła, lepiej izoluje. Naukowcy zapewniają, że materiał może sprawdzić się zarówno w oknach i dachach, jak i jako materiał nośny przy budowie całego domu. Niewykluczone też, że będzie można wykorzystać go do produkcji wyświetlaczy do urządzeń wykorzystywanych w trudnych warunkach i reflektorach samochodowych.

bas/ml/ Psych.org, CBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie