Otwarcie sanatoriów i uzdrowisk? Rzecznik MZ podał warunek

Polska
Otwarcie sanatoriów i uzdrowisk? Rzecznik MZ podał warunek
Polsat News
Ministerstwo zdrowia nie wyklucza otwarcia uzdrowisk

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała na dotychczasowym, stabilnym poziomie, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów – oświadczył w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Decyzja może zapaść w najbliższym czasie.

Rzecznika MZ zapytano podczas konferencji prasowej o dostęp do usług medycznych, m.in. "na jakiej zasadzie komercyjną działalność może prowadzić prywatne medyczne spa, a nie mogą prowadzić uzdrowiska i sanatoria".

 

Andrusiewicz wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem każdy pacjent w Polsce ma prawo skorzystać z miejsca hotelowego.

 

ZOBACZ: Prawie połowa Polaków poszłaby do otwartej restauracji mimo obostrzeń. Sondaż

 

- Generalnie hotele w Polsce są zamknięte, tak jak i uzdrowiska. Jednak w rozporządzeniu od początku wskazane jest, że każdy pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania, jeżeli ma zabieg, operację, ma prawo i możliwość skorzystania z pokoju hotelowego w takim miejscu, niezależnie od tego, czy dany ośrodek prowadzi punkt świadczenia usług zdrowotnych, czy też nie – powiedział.

"Nie wykluczamy ponownego otwarcia"

Dodał, że na taką okoliczność potrzebne jest skierowanie lub inny dokument potwierdzający korzystanie ze świadczeń medycznych.

 

- Nocleg w punktach udostępniającym pokoje odbywa się nie w związku ze świadczoną usługą przez ten rodzaj podmiotu, ale w związku z tym, że dany pacjent ma skierowanie bądź inną dokumentację medyczną potwierdzającą konieczność skorzystania ze świadczeń ochrony zdrowia – podkreślił rzecznik.

 

ZOBACZ: Otwarcie kin. Multipleksy wstrzymują się z decyzją

 

Zaznaczył przy tym, że nie będzie odnosił się do jednostkowych przypadków.

 

Andrusiewicz pytany o plan otwarcia uzdrowisk i sanatoriów, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższym czasie.

 

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie 5,2 tys. zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów – oświadczył rzecznik MZ.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie