Metamfetamina warta milion złotych. Zatrzymani Wietnamczycy

Polska
Metamfetamina warta milion złotych. Zatrzymani Wietnamczycy
CBŚP
W pomieszczeniach gospodarczych zbudowano specjalistyczny system produkcji narkotyku

Ponad 3 kg metamfetaminy o wartości co najmniej 1 mln zł zabezpieczyli policjanci CBŚP i KWP w Rzeszowie, którzy w powiecie grójeckim (Mazowieckie) zlikwidowali wytwórnię narkotyków. Na miejscu zatrzymano trzech obywateli Wietnamu - podała policja i prokuratura.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak podał w poniedziałek, że wytwórnię narkotyków w pow. grójeckim, po wielomiesięcznym śledztwie, 27 stycznia zlikwidowali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z zarządów w Poznaniu i Rzeszowie oraz policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

 

- Trzej pracownicy laboratorium, zatrzymani podczas syntezy metamfetaminy, po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wytwarzania substancji psychotropowych w znacznych ilościach - przekazał prokurator.

 

ZOBACZ: Kartony wypchane metamfetaminą. Rekordowa akcja hiszpańskiej policji

 

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz podała, że funkcjonariusze zabezpieczyli na miejscu ponad 3 kg metamfetaminy o czarnorynkowej wartości co najmniej 1 mln zł. - W jednym z pomieszczeń ujawniono magazyn z hurtowymi ilościami substancji chemicznych, niezbędnych do produkcji narkotyku. Znajdowało się tam również w pełni wyposażone laboratorium. Policjanci przejęli także duże ilości odpadów poprodukcyjnych - dodała.

 

WIDEO: zobacz nagranie z policyjnej akcji

  

 

Produkcja na dużą skalę

 

- Zbudowano tam specjalistyczny system produkcji narkotyku, chłodzenia i wentylacji obiektu - opisała rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie podinsp. Marta Tabasz-Rygiel. Podkreśliła, że w zlikwidowanej wytwórni zorganizowanej w pomieszczeniach gospodarczych nielegalne substancje psychotropowe wytwarzano na dużą skalę.

 

Zatrzymani na terenie wytwórni obywatele Wietnamu na wniosek prokuratora zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: "Breaking Bad" w prawdziwym życiu. Nauczyciele chemii mieli "gotować" metamfetaminę

 

Śledczy zaznaczyli, że styczniowa likwidacja wytwórni metamfetaminy na Mazowszu to efekt kontynuacji śledztwa ws. grupy przestępczej rozbitej pod koniec września ub. roku. Wówczas to funkcjonariusze CBŚP i KWP w Rzeszowie na terenie województw wielkopolskiego i śląskiego zatrzymali łącznie 21 osób narodowości polskiej, wietnamskiej i chińskiej, które zajmowały się nielegalną produkcją papierosów. W okolicach Częstochowy zlikwidowano profesjonalną fabrykę, w której można było wytwarzać około 2 tys. papierosów na minutę.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie