Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

We Włoszech 17 regionów jest w żółtej strefie najmniejszych restrykcji; dołączyła do nich właśnie Sardynia. Z kolei premier Bawarii mówi, że jest za wcześnie, aby Niemcy zniosły lockdown bez narażania się na trzecią falę zakażeń koronawirusem. Tymczasem główny doradca medyczny prezydenta USA Anthony Fauci mówił w niedzielę o potrzebie podawania w ustalonym terminie ludziom dwóch dawek szczepionek.

Zapis relacji
Relacja zakończona

W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia dla nauczycieli i pracowników żłobków. Pierwsze osoby z tych grup zawodowych otrzymają swoje dawki w tym tygodniu. Według izraelskich naukowców, zaszczepieni rzadziej przenoszą koronawirusa. Tymczasem SARS-CoV-2 zainfekował się były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Koronawirusa ma także jego żona Jolanta.

Koronawirus - Raport Dnia. Poniedziałek, 8 lutego


Republikański członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Teksasu Ron Wright zmarł w wyniku powikłań spowodowanych przez Covid-19. Powiadomiło o tym w poniedziałek jego biuro. Wright zmarł w niedzielę, w kilka tygodni po zakażeniu się koronawirusem.

Śledczy sprawdzają jak doszło do kradzieży szczepionek z przyszpitalnej przychodni w Chorzowie. Zniknęło około 90 dawek szczepionki. Jeśli nie były właściwie przechowywane - stały się bezużyteczne. O szczegóły śledztwa pytał Marek Sygacz.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Raport": Kradzież szczepionek na zlecenie? W Chorzowie zniknęło 90 dawek

Nie należy się spodziewać, by południowoafrykański wariant koronawirusa w najbliższych miesiącach wyparł w Wielkiej Brytanii wariant brytyjski i stał się dominującym - powiedział w poniedziałek zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan Van Tam.

Holenderski rząd przedłuża do 3 marca godzinę policyjną, tłumacząc ten ruch koniecznością spowolnienia rozprzestrzeniania się brytyjskiego wariantu koronawirusa - poinformował w poniedziałek minister sprawiedliwości Ferd Grapperhaus.

Zanzibar, archipelag należący do Tanzanii, jest licznie odwiedzany w czasach pandemii przez turystów. Nie ma tu żadnych ograniczeń - nie trzeba nosić maseczek, ani utrzymywać dystansu społecznego. W kraju jednak doszło do zgonów z powodu Covid-19, co negują władze.

Stowarzyszenia medyczne Hiszpanii skrytykowały lewicowy rząd Pedra Sancheza za planowanie organizacji na przełomie marca i kwietnia obchodów Wielkiego Tygodnia. Wskazują, że masowe turystyczne wydarzenie może doprowadzić do czwartej fali koronawirusa.

Komisja Europejska przyjęła umowę z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 milionów dawek ich szczepionki COVID-19 - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker

Jest to druga umowa na dostawę szczepionek z firmami.

W Portugalii zaszczepionych przeciwko Covid-19 zostało zaledwie 30 proc. personelu lekarskiego publicznej służby zdrowia, podał w poniedziałkowym komunikacie związek zawodowy medyków SIM.

Szybki postęp w szczepieniach przeciw Covid-19 odwrócił preferencje polityczne Brytyjczyków i teraz z powrotem wolą oni, by to premier Boris Johnson i jego Partia Konserwatywna kierowali dalszą walką z pandemią - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu.

Rząd Austrii ostrzegł w poniedziałek przed wyjazdami do swego alpejskiego kraju związkowego Tyrol z powodu wykrycia tam przypadków groźnego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.

Od początku ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko COVID-19 strażacy ochotnicy pomogli w transporcie 1748 osobom - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

W Centrum Zdrowia Psychicznego gorzowskiego szpitala tworzy się grupa wsparcia dla osób po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 i wywołanej przez niego chorobie COVID-19, które mają problemy z koncentracją, pamięcią lub obserwują u siebie stany lękowe.

W 14 192 szkołach podstawowych w klasach I-III uczniowie uczą się w trybie stacjonarnym – poinformowało w poniedziałek MEiN, podając, że chodzi o 98,3 proc. szkół podstawowych. W 32 podstawówkach nauczanie odbywa się zdalnie, a w 219 w trybie mieszanym.

Dziękuję wszystkim dyrektorom i nauczycielom za sprawną współpracę i odpowiedzialność - napisał w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na Twitterze resortu, wyrażając wdzięczność 100 tysiącom nauczycieli za zgłoszenia do szczepienia przeciwko COVID-19.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz jego małżonka Jolanta Kwaśniewska są zakażeni koronawirusem - potwierdziła w rozmowie z PAP Aleksandra Łaszewska, dyrektor biura byłego prezydenta.

Do tej pory w Wielkopolsce ponad 140 tys. osób zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19, z czego prawie 38 tys. dwiema dawkami preparatu – poinformował w poniedziałek wojewoda wielkopolski.

Na Dolnym Śląsku zaszczepiono niemal 150 tys. osób. Najwięcej zastrzyków wykonano w sumie we Wrocławiu – ponad 64 tys., a najmniej w powiecie polkowickim, gdzie szczepionkę podano do tej pory 346 osobom.

Ostatniego dnia - do północy - w województwie mazowieckim wykonano 3 619 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 2 529 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu - wynika z rządowego raportu z wykonanych szczepień. Najwięcej szczepień ostatniego dnia wykonano w Warszawie - 1 842.

Stabilizacja epidemii pozwoliła, aby dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 przeznaczyć 12 tys. łóżek – podkreślił w czasie konferencji prasowej w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Prawie 2,5 tys. seniorów zaszczepiono już w punkcie szpitala tymczasowego w Lublinie. W regionie szczepionkę otrzymało łącznie blisko 94,5 tys. osób, w tym drugą dawkę – 24,3 tys. chętnych.

Ministerstwo zdrowia Portugalii odrzuciło propozycję wsparcia sparaliżowanej epidemią publicznej służby zdrowia przez kilkuset rodzimych lekarzy wolontariuszy. W zdecydowanej większości przypadków są to medycy na emeryturze.

"Strategia koegzystencji z koronawirusem nie działa" - ocenił w poniedziałek konsultant włoskiego ministerstwa zdrowia Walter Ricciardi. W wywiadzie dla telewizji RAI podkreślił, że w innych krajach skuteczna jest strategia eliminacji wirusa.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran przyjął w poniedziałek pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. Powiedział, że nadal popiera ten preparat, gdyż jego zdaniem zapewnia on wystarczającą ochronę przed "prawie wszystkimi wariantami" wirusa.

Wszyscy imigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii są uprawnieni do szczepionki przeciw Covid-19, nawet jeśli przebywają w kraju nielegalnie i nie będzie deportacji z powodu zgłoszenia się na szczepienie - oświadczył w poniedziałek brytyjski rząd.

 

Testy nauczycieli z tego tygodnia będą pierwszą wskazówką, jak wygląda sytuacja w szkołach – wskazał w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że wyniki testów będą brane pod uwagę przy decyzji o powrocie do szkół starszych uczniów.

W Hiszpanii i Portugalii rozpoczęto w poniedziałek dystrybucję szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca. Służby medyczne obu państw zapowiedziały, że preparat trafi tylko do określonych grup wiekowych i zawodowych.

W Polsce wykonano dotąd 1 656 708 szczepień przeciw COVID-19 – podała w poniedziałek KPRM. Drugą dawkę otrzymało 450 495 osób, a pierwszą – 1 206 212.

Ukraina prowadzi negocjacje z wieloma krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw Covid-19 - oświadczył w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

FREE NOW, aplikacja do zamawiania przejazdów, zapewnia pomoc w przejazdach na szczepienie przeciwko Covid-19 w obrębie 7 polskich miast: Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Łodzi i Katowic. FREE NOW planuje zwrócić koszty blisko 10000 przejazdów taksówką w ramach pomocy polskim pasażerom w dojazdach na szczepienie. To pierwsza tego typu inicjatywa wśród firm i platform taxi w Polsce.

Na świecie skutki COVID na rynku pracy dużo mocniej dotknęły kobiety niż mężczyzn: to panie częściej traciły pracę i miały obniżane pensje; w Polsce to zjawisko jest mniej widoczne, ale też wpływ pandemii na rynek pracy był u nas dużo mniejszy - powiedziała Anna Tarnawa z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W Belgii, pomimo apeli wiernych, księży i biskupów do władz kraju, nadal w kościołach może przebywać maksymalnie 15 osób bez względy na powierzchnię budynku. "Niejednokrotnie mieliśmy kontrole policji" - mówi PAP o. Damian Kopytto, Koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Z jednej strony wzrost do 17 liczby regionów ze złagodzonymi restrykcjami, z drugiej - ogłoszenie lokalnych czerwonych stref i częściowych lockdownów - tak wygląda sytuacja pandemiczna we Włoszech pod koniec pierwszego roku pandemii.

Główny doradca medyczny prezydenta USA Anthony Fauci mówił w niedzielę o potrzebie podawania w ustalonym terminie ludziom dwu dawek szczepionek ma koronawirusa. Według niektórych najwyższych urzędników służby zdrowia priorytetem winno być podanie pierwszej dawki jak największej liczbie osób.

Jest za wcześnie, aby Niemcy zniosły lockdown bez narażania się na trzecią falę zakażeń koronawirusem - powiedział w niedzielę premier Bawarii Markus Soeder, odnosząc się w ten sposób do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przywódcami krajów związkowych, które ma odbyć się w środę.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie