Jakie poglądy mają młodzi Polacy? Różnią się w zależności od płci

Polska
Jakie poglądy mają młodzi Polacy? Różnią się w zależności od płci
Pixy/Public Domain
Wśród młodych ludzi dominują poglądy lewicowe

Po raz pierwszy od 20 lat wśród młodych Polaków poglądy lewicowe dominują nad prawicowymi - wynika z zestawienia przygotowanego przez CBOS. To duża zmiana, chociaż nie można jej czytać dosłownie, ponieważ od lat obserwujemy coraz większy rozjazd poglądów wśród młodych mężczyzn i kobiet. Jakie poglądy mają więc dziś młodzi Polacy?

W 2020 roku niemal dwukrotnie w porównaniu do poprzedniego roku wzrósł odsetek młodych Polaków (18-24 lata) deklarujących lewicowe poglądy. Z opublikowanego zestawienia wynika jednocześnie, że po 1990 roku jest to najwyższy, bo aż 30-procentowy wynik. Prawicowe poglądy deklaruje natomiast lekko ponad 25 procent.

 

ZOBACZ: Polacy o lockdownie. "Jesteśmy przeciw, a nawet za"

 

Warto jednak zauważyć, że deklaracja tych skrajnie różnych poglądów wzrosła w obu przypadkach względem poprzedniego roku. Świadczyć to może o rosnącej polaryzacji. Względem poprzedniego roku spadła bowiem liczba osób, które uważają się za centrystów, a przede wszystkim tych, którzy na pytanie o poglądy w 2019 roku odpowiadali "trudno powiedzieć". Takie wyniki mogą być pokłosiem epidemii i związanych z nią restrykcji oraz sporu o zmiany w prawie aborcyjnym.

 

To jedne z najważniejszych politycznych doświadczeń młodego pokolenia (18-24 lat) po osiągnięciu przez nich dojrzałości. W tak wyjątkowych warunkach znacznie łatwiej o jednoznaczne deklaracje polityczne. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej skomplikowana niż prosty wykres z komunikatu CBOS.

 

Kobiety na lewo, mężczyźni na prawo

 

Zarówno wyniki wyborów, jak i badania realizowane przez różne podmioty, pokazują, że coraz częściej młode kobiety deklarują swoje lewicowe poglądy. Inaczej sytuacja przedstawia się wśród młodych mężczyzn, którzy swoje preferencje wyborcze lokują na prawicy.

 

ZOBACZ: Sondaż: Mateusz Morawiecki powinien kandydować na prezydenta

 

Przykładem mogą być tu, chociażby wyniki ostatnich wyborów prezydenckich. Według sondażu Ipsos na przedstawiciela ugrupowania, które na osi prawica-lewica można ustawić najbliżej pierwszej opcji, czyli Krzysztofa Bosaka, niemal dwukrotnie częściej głosowali mężczyźni. Jednocześnie według sondażu late poll Ipsos, jeden na pięciu głosujących na kandydata Konfederacji był uczeniem lub studentem. Kobiety znacznie częściej wybierały przedstawicieli ugrupowań lewicowych i liberalnych. Więcej kobiecych głosów zyskał zarówno Rafał Trzaskowski jak i Robert Biedroń.

 

Jednak w znalezieniu linii podziału między liberalnym a konserwatywnym oraz liberalnym a lewicowym leży klucz do zrozumienia tych podziałów.

 

Spór o definicje

 

Na przedstawionym przez CBOS wykresie widnieją cztery opcje poglądów: prawicowe, lewicowe, centrowe oraz opcja trudno powiedzieć.

 

ZOBACZ: Opozycja bez lidera? Najnowszy sondaż

 

Odpowiedz na pytanie co oznacza każda z tych opcji nie jest oczywistą sprawą. Wśród osób deklarujących poglądy prawicowe znajdziemy zarówno osoby o konserwatywnym światopoglądzie, chociaż nie zawsze wywodzących się z przywiązania do religii, jak i te, które z prawicą utożsamiają przede wszystkim poglądy wolnorynkowe.

 

Z drugiej strony równie nieostre jest pojęcie lewicowe. Tu również mamy do czynienia z bardzo różnorodną grupą. Od osób, dla których szczególnie istotna jest solidarność społeczna, prawa pracownicze jak i tych, dla których liczy się głównie wolność jednostki i liberalne podeście do światopoglądowych kwestii. Dokładne zbadanie i właściwie opisanie tych różnic jest więc wciąż przed nami.

ko/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie