Alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Przygotowania na wypadek ewakuacji

Polska
Alarm przeciwpowodziowy w Płocku. Przygotowania na wypadek ewakuacji
pixabay/zdj.ilustracyjne
Sytuacja na Wiśle dynamicznie się zmienia

W związku z dalszym przyborem Wisły w rejonie Płocka, w poniedziałek po południu ogłoszono tam alarm przeciwpowodziowy. Jak informuje płocki Urząd Miasta, istnieje możliwość powstania zatoru lodowego na rzece. Na wypadek ewakuacji, przygotowane zostaną miejsce w internacie - Bursie Płockiej.

"W związku z osiągnięciem stanów alarmowych na rzece Wiśle, prezydent miasta Płocka ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta Płocka" - poinformował w poniedziałek po południu Urząd Miasta. Jeszcze przed południem, w związku ze wzrostem poziomu rzeki, ogłoszono tam pogotowie przeciwpowodziowe.

 

ZOBACZ: "Operacja MOSE". Koniec z powodziami w Wenecji?

 

W kolejnym zarządzeniu, tym razem o alarmie przeciwpowodziowym, powtórzono wcześniejszy apel, zobowiązujący mieszkańców i pracodawców "do zabezpieczenia przed zatopieniem lub usunięcia ze stref bezpośredniego zagrożenia powodzią substancji zagrażających środowisku".

 

W związku z aktualną sytuacją na Wiśle w płockim Urzędzie Miasta odbyło się w poniedziałek posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego, służb mundurowych i przedstawicieli Wód Polskich. Jak podano w komunikacie, "podczas spotkania została omówiona aktualna sytuacja hydrologiczna i glacjalna na rzece Wiśle w rejonie stopnia wodnego Włocławek, na Zalewie Włocławskim, w rejonie Płocka i na rzece na odcinku Włocławek–Płock–Wyszogród–Modlin".

 

Dynamiczna sytuacja na Wiśle

 

"Ze względu na dynamiczną sytuację na Wiśle w górę rzeki od stopnia wodnego Włocławek, związaną z napływem śryżu ze zlewni rzek Bug i Narew, wody z górnego biegu Wisły oraz niskich temperatur utrzymujących się na Mazowszu od kilku dni, istnieje możliwość wystąpienia zatoru lodowego w rejonie Płocka" - podkreślono w informacji Urzędu Miasta. Zaznaczono przy tym, że aktualnie stan alarmowy został przekroczony na terenie miasta jedynie na jednym wodowskazie - brama przeciwpowodziowa w porcie w lewobrzeżnej dzielnicy Radziwie, natomiast na pozostałych wodowskazach w górę rzeki przekroczone są stany ostrzegawcze.

 

W związku z osiągnięciem stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzece Wiśle, ogłosiłem alarm przeciwpowodziowy dla...

Opublikowany przez Andrzeja Nowakowskiego Prezydenta Miastę Płockę Poniedziałek, 8 lutego 2021

 

"Dynamika zjawisk hydrologicznych i glacjalnych jest duża, dlatego już została podjęta decyzja o zabezpieczeniu ul. Gmury i ewentualnej ewakuacji mieszkańców, dla których zostaną przygotowane pokoje w Bursie Płockiej. Wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan podwyższonej gotowości" - zaznaczono w komunikacie Urzędu Miasta. Położona na peryferiach w najniższej części Płocka ul. Gmury sąsiaduje bezpośrednio z Wisłą - znajdują się tam m.in. jednorodzinne budynki mieszkalne.

 

WIDEO - Sprawdź prognozę pogody Polsat News

  

 

Dobytek mieszkańców zostanie zabezpieczony

 

Jak zapewnił Urząd Miasta Płocka, Państwowa Straż Pożarna zwiększyła obsady jednostek ratowniczo-gaśniczych odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz specjalistyczny sprzęt. "Policja oraz Straż Miejska na wypadek ewakuacji zabezpieczy dobytek mieszkańców ul. Gmury. W rejon ulicy zostanie dostarczony piasek oraz worki oraz autobusy Komunikacji Miejskiej" - podano w informacji.

 

Według danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, w poniedziałek po południu Wisła na wodowskazie przy bramie przeciwpowodziowej portu w lewobrzeżnej dzielnicy Radziwie przekroczyła stan alarmowy o 21 cm, natomiast na nabrzeżu PKN Orlen stan ostrzegawczy o 18 cm. Wcześniej służby podawały, że na rzece w tym rejonie obserwowana jest tendencja wzrostowa poziomu wody.

rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie