Kryzys w turystyce. Wiemy jak bardzo puste są hotele w sezonie zimowym

Polska
Kryzys w turystyce. Wiemy jak bardzo puste są hotele w sezonie zimowym
commons.wikimedia.org/Mateusz Giełczyński
W grudniu minionego roku z miejsc noclegowych w całej Polsce skorzystało nieco ponad 450 tysięcy turystów

Z szacunków GUS wynika, że w grudniu 2020 roku z polskich hoteli skorzystało tylko 450 tysięcy turystów, czyli o ponad 80 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Liczba gości zgranicznych spadła o 91 proc.

We wszystkich województwach spadek liczby osób korzystających z hoteli i pensjonatów w porównaniu z grudniem 2019 roku przekroczył 70 proc. Największy wystąpił w województwie małopolskim (87,2 proc.), a najmniejszy w lubuskim (70,2 proc.).

 

Święta bez turystów

 

W grudniu minionego roku z miejsc noclegowych w całej Polsce skorzystało nieco ponad 450 tysięcy turystów, w tym 403,9 tysiąca gości krajowych i 46,2 tysiąca zagranicznych. W porównaniu z tym miesiącem w 2019 roku liczba turystów ogółem była mniejsza o 80,4 proc. Nie dopisali głównie przybysze z zagranicy, bo ich liczba spadła o 91,1 proc. Turystów krajowych było mniej o 77,3 proc.

 

Turyści korzystający z noclegów w grudniu
Turyści korzystający z noclegów w grudniu

 

 

Jeszcze gorzej wypadają statystyki dotyczące liczby noclegów. Szacuje się, że w grudniu udzielono ich milion, czyli o 81,6 proc. mniej niż rok wcześniej (5,5 miliona).

 

Turyści krajowi skorzystali z 900 tysięcy noclegów, natomiast zagraniczni ze 100 tysięcy. Było to odpowiednio o 79,6 proc i o 88,3 mniej niż w grudniu 2019 roku.

                                                                                                   

Listopad też był fatalny

 

GUSpodał też bardziej szczegółowe dane o stanie polskiej bazy noclegowej w listopadzie 2020 roku. Wówczas z hoteli i pensjonatów skorzystało 600 tysięcy turystów, którym udzielono 1,4 miliona noclegów. W porównaniu z listopadem 2019 roku było to mniej odpowiednio o 77,4 proc. i o 76,6 proc.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją rządu od 7 listopada z turystycznych obiektów noclegowych mogły korzystać tylko niektóre osoby. Wyjątek uczyniono dla pracowników wykonujących obowiązki zawodowe (w tym przebywających w delegacjach), a także dla sportowców w czasie zgrupowań i zawodów.

 

ZOBACZ: "Siłownie i hotele są jednymi z najmniej ryzykownych miejsc, jeżeli chodzi o transmisję wirusa"

 

Największą grupą obcokrajowców korzystających w listopadzie z oferty noclegowej w Polsce byli Ukraińcy, którzy stanowili 21,4 proc. wszystkich gości zagranicznych. Było ich jednak o 73,6 proc mniej niż rok wcześniej. Druga grupa narodowa to Niemcy. Ich udział w ogólnej liczbie turystów zagranicznych wyniósł 16,3 proc. Jednak ogółem w listopadzie 2020 roku w polskich hotelach zameldowało się jedynie 100 tysięcy cudzoziemców. Gości krajowych było natomiast 500 tysięcy.

 

Jest przesądzone, że polskie hotele odnotowały fatalne wyniki także w pierwszych tygodniach tego roku. Wprowadzone w listopadzie 2020 roku ograniczenia działalności turystycznych obiektów noclegowych obowiązują do tej pory. W dodatku, rząd 27 grudnia uszczegółowił listę osób, którym mogą być udzielane noclegi.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie