Pierwszy transport szczepionek AstryZeneki dotarł do Polski

Polska
Pierwszy transport szczepionek AstryZeneki dotarł do Polski
PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych trafiła cała partia 120 tys. szczepionek na COVID-19 firmy AstraZeneca – poinformował w sobotę prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Dystrybucja do punktów szczepień zaplanowana jest na następny tydzień.

 

Kolejne trzy dostawy w lutym

 

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu kolejne dostawy szczepionek tej firmy mają dotrzeć do Polski 10, 17 i 28 lutego. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że do końca lutego – zgodnie z dokumentami przesłanymi przez firmę AstraZeneca – do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk.

 

ZOBACZ: Brytyjscy naukowcy: szczepionka AstraZeneca zapobiega też przenoszeniu wirusa

 

Dworczyk informował również, że szczepionkę tej firmy w Polsce otrzymają osoby w wieku 18-60 lat oraz że w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele.

 

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa. Stworzył ją brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

 

Szczepionka dla osób starszych?

 

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

 

ZOBACZ: Skuteczność szczepionki AstraZeneca. Uniwersytet Oksfordzki zabiera głos

 

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA – firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie