Śmierć na K2. Bułgar Atanas Skatow spadł w przepaść

Świat
Śmierć na K2. Bułgar Atanas Skatow spadł w przepaść
Facebook/Chhang Dawa Sherpa
Ciało wspinacza znaleziono podczas akcji ratunkowej

Pod szczytem K2 (8611 m) w Karakorum w nocy z czwartku na piątek zginął bułgarski alpinista Atanas Skatow. Był jednym z uczestników komercyjnych wypraw atakujących zimą drugi pod względem wysokości szczyt globu.

42-letni Skatow, zdobywca 10 z 14 ośmiotysięczników, w tym Everestu dwukrotnie, różnymi drogami, razem z 20-osobową grupą dotarł do obozu IIII na K2 znajdującego się wysokości 7300 m. Miał w planach rozpoczęcie ataku szczytowego. Nad ranem zadecydowano jednak o odwrocie i zejściu do bazy.

Znaleziono ciało

Według informacji bułgarskiego radia publicznego, w trakcie wycofywania Skatow odpadł od skały i spadł w przepaść, a powodem było naderwanie się jednej z lin poręczowych. Według innych informacji, pochodzących od towarzyszących mu wspinaczy, bułgarski himalaista mógł popełnić błąd i nie wpiąć się w odpowiednią linę. Jego ciało znaleziono kilka godzin później w akcji ratunkowej z udziałem helikoptera.

 

ZOBACZ: Polka nie zdobędzie K2. Gorzkowska ewakuowana helikopterem

 

Pierwszego zimowego wejścia na ostatni niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik dokonało 16 stycznia 10 Nepalczyków, z których dziewięciu używało butli tlenowych.

 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie