Loty, hotel, własny kamerdyner i... szczepionka. Nowa "turystyka"

Świat
Loty, hotel, własny kamerdyner i... szczepionka. Nowa "turystyka"
Pakiet zawiera koszty przelotu, kamerdynera oraz 3-tygodniowego pobytu w hotelu najwyższej klasy - tyle czasu potrzeba, by otrzymać dwie dawki szczepionki firmy Pfizer.

Niektórzy zamożni Hiszpanie udają się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zaszczepić się tam przeciw Covid-19, mimo że oficjalnie turyści zagraniczni mogli to uczynić w ZEA do 12 stycznia, a według ambasady tego kraju w Madrycie obecnie szczepionki są dostępne tylko dla obywateli i rezydentów - pisze dziennik "ABC".

Jak podkreśla hiszpańska gazeta mimo oficjalnych zapewnień "za pieniądze można tutaj (tj. w ZEA - PAP) załatwić wszystko".

 

"Szczepionkowi turyści"

 

Niedobór szczepionek i spowalniająca w ostatnim czasie kampania szczepień przeciw Covid-19 w Hiszpanii zachęcają do podróży do Dubaju - stwierdził dziennik.

 

Według "turystów szczepionkowych", z którymi rozmawiał "ABC", w ZEA "mogą być szczepieni także turyści zagraniczni, zwłaszcza w prywatnych klinikach małych emiratów", mimo że ministerstwo zdrowia tego kraju zapewniło, że szczepionka jest dostępna tylko dla mieszkańców kraju. "Zgodnie z informacjami ambasady ZEA (w Madrycie) proces ten jest »surowo monitorowany«" przez rząd - pisze gazeta.

 

ZOBACZ: Portugalia: paraliż służby zdrowia. Chorzy z COVID-19 kierowani do Hiszpanii

 

Hiszpańska Federacja Agencji Podróży (CEAV) oświadczyła, że w żadnej agencji turystycznej w kraju nie pojawiła się dotąd oferta "wakacji ze szczepionkami". Jednak według źródeł agencji luksusowych podróży Team 3 "jak tylko zaszczepią się wszyscy obywatele Dubaju, ten typ turystyki przyjdzie do Hiszpanii".

 

Może to nastąpić już wkrótce, gdyż kampania szczepień w ZEA postępuje szybciej niż w Europie. Jak przekazała ambasada ZEA w Madrycie, rząd w Dubaju chce zaszczepić ponad 50 proc. mieszkańców w pierwszym kwartale br.

 

Obecnie ZEA zajmują drugie miejsce na świecie po Izraelu pod względem zaszczepionego odsetka ludności - 29 proc. populacji (w Izraelu 53 proc.), a łączną liczbę zakażonych szacuje się na ok. 300 tys. osób.

 

Kamerdyner, hotel i szczepionka

 

Pionierem w luksusowych "podróżach szczepionkowych" jest jeden z prywatnych brytyjskich klubów, który zaoferował dla swoich członków personalizowany pakiet podróżny do Dubaju o wartości 55 tys. euro od osoby. Pakiet zawiera koszty przelotu, kamerdynera oraz 3-tygodniowego pobytu w hotelu najwyższej klasy - tyle czasu potrzeba, by otrzymać dwie dawki szczepionki firmy Pfizer.

 

"Spędzasz kilka tygodni w luksusowym hotelu, cieszysz się słońcem, dostajesz szczepionkę i zaświadczenie o zaszczepieniu, i to wszystko"- zachęcał klub do skorzystania z oferty.

 

Kontrowersyjna "turystyka szczepionkowa" wywołała lawinę komentarzy w mediach społecznościowych w sprawie etycznej strony tego przedsięwzięcia.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie