Komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów prezentuje projekt. "Nie tracimy nadziei"

Polska
Komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów prezentuje projekt. "Nie tracimy nadziei"
Polsat News
Komitet Legalna Aborcja Bez Kompromisów zaprezentował projekt ustawy

- Ustawa jest wynikiem współpracy organizacji i środowisk kobiecych, które od lat walczą o prawo do przerywania ciąży - zapowiedziano podczas konferencji prasowej komitetu Legalna Aborcja Bez Kompromisów, w skład którego wchodzą przedstawicielki m.in. Strajku Kobiet i Aborcyjnego Dream Teamu. - Będziemy próbować tyle razy, ile będzie trzeba - powiedziała Marta Lempart.

W skład komitetu wchodzą: Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet. W konferencji udział wzięły także posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan i Katarzyna Kretkowska.

 

- Jesteśmy w momencie absolutnego koszmaru, kiedy nie prawem, ale faktem stał się prawie całkowity zakaz aborcji w Polsce. Patrzymy na to w kontekście tego, co działo się u naszych sióstr w Argentynie. One walczyły 15 lat, próbowały 9 razy. W końcu się udało - mówiła podczas konferencji Marta Lempart.

 

ZOBACZ: Zespół Kidawy-Błońskiej ma wypracować stanowisko PO w sprawie aborcji

 

Przypomniała, że pod koniec ubiegłego roku w Argentynie zalegalizowano aborcję na żądanie. Podkreśliła, że polskie aktywistki stoją przed piątą próbą legalizacji aborcji. - Będziemy próbować tyle razy, ile będzie trzeba. Będziemy rozmawiać z kim trzeba, ale wiemy, że na końcu jest to, czego sobie życzymy, co jest normą i standardem w Europie i na całym świecie - podkreśliła Lempart.

 

- Nie tracimy nadziei, mimo tego okropnego momentu, w którym jesteśmy - dodała. - Za każdym razem, kiedy podejmujemy walkę mówimy o tym, że wiemy, ile to kosztuje. Każdy zna kogoś, kto skorzystał z aborcji. Kłamstwa w tej sprawie zostawiamy Kościołowi i prawicy, kłamstwa, że zakaz aborcji powoduje, że aborcji nie ma. To powoduje tylko to, że aborcję trzeba sobie kupić - zaznaczyła.

 

Aborcja bez podania przyczyny do 12 tygodnia

 

Kamila Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poinformowała, że projekt ustawy zakłada możliwość przerwania ciąży za darmo, w ramach ubezpieczenia NFZ, do 12. tygodnia ciąży bez pytania pacjentki o powód, a po 12. tygodniu ciąży - w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu czy stwierdzenia, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 

Projekt - poinformowała Ferenc - wprowadza też procedurę dla lekarzy i podmiotów leczniczych, zgodnie z którą mieliby oni określony czas na udzielenie świadczenia - aborcji, a gdyby tego w terminie nie zrobili, NFZ zrywałby z takim podmiotem kontrakt. Dodała, że projekt reguluje też kwestię tzw. klauzuli sumienia i uniemożliwia przewlekanie procedury.

 

- Uchylamy też przepisy karne przewidujące odpowiedzialność karną dla lekarzy i osób trzecich wykonujących czy pomagających w aborcjach pozasystemowych, ponieważ te przepisy nikomu nie służą, są zwyczajnych straszakiem - mówiła działaczka. Jak dodała, "ich uchylenie jest potrzebne szczególnie dzisiaj, żeby lekarze nie bali się ratować życia i zdrowia pacjentek w ciąży".

 

Projekt - o czym mówiła przedstawicielka Federacji - rozszerza zakres badań prenatalnych o badania białka PAPP-a i hormonu beta HCG na wszystkie kobiety w ciąży.

 

Ferenc odrzuciła też potencjalne zarzuty dotyczące radykalizmu projektu. - Ten projekt umożliwia świadome macierzyństwo czy rodzicielstwo, bo dzisiaj zachodzenie w Polsce w ciążę jest "rosyjską ruletką" i zniechęca do macierzyństwa, natomiast dotychczasowe prawo, jego praktyka była radykalnie niesprawiedliwa i to jest właśnie radykalizm - oceniła.

 

WIDEO: zobacz konferencję komitetu

  

 

Jak podaje OKO.press, w projekcie zawarto także: prawo do przerwania ciąży do 24 tygodnia, gdy: ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia (fizycznego lub psychicznego) lub życia osoby w ciąży; ciąża pochodzi z przestępstwa, badania prenatalne wskazują, że płód ma wady genetyczne lub rozwojowe.

 

Zgodnie z projektem ciążę będzie można przerwać także po 24 tygodniu, gdy "stwierdzone u płodu nieprawidłowości uniemożliwiają późniejszą zdolność płodu do życia poza organizmem osoby w ciąży".

 

Według przepisów, przerwanie ciąży musi nastąpić "na wniosek osoby w ciąży nie później niż po 72 godzinach od złożenia wniosku". 

 

"Osoba w ciąży podejmuje samodzielnie decyzję o przerwaniu ciąży, jeżeli ukończyła 13 lat. Jeżeli jest poniżej 13 r.ż., potrzebna jest zgoda opiekuna prawnego" - napisano w projekcie.

 

ZOBACZ: Argentyna. Aborcja legalna i bezpłatna do 14. tygodnia ciąży

 

Ustawa zakłada także, że aborcja jest darmowa, oferowana przez NFZ dla osób ubezpieczonych lub uprawnionych do bezpłatnej opieki medycznej. 

 

"Lekarz może odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży, ale wtedy dyrektor placówki musi wskazać innego lekarza, który wykona świadczenie
lekarz nie może odmówić: udzielenia porady lekarskiej, stwierdzenia wystąpienia okoliczności uprawniających do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży (wady płodu lub ciąża zagrażająca zdrowiu i życiu osoby w ciąży) i wydania recepty na produkt leczniczy czy skierowania na badania diagnostyczne" - czytamy.

 

Posłanki Lewicy w komitecie

 

Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula przypomniała, że jej ugrupowanie złożyło w Sejmie w kwietniu ub.r. projekt ustawy liberalizujący przepisy dotyczące aborcji, ale nie uzyskał on nawet numer druku. - Stąd nasza decyzja, żeby jako przedstawicielki klubu parlamentarnego Lewicy przystąpić do komitetu - powiedziała.

 

- W ramach zbiórki podpisów pod rejestracją komitetu i także później pod samą ustawą planujemy kampanie informacyjne, planujemy działania w regionie i gorąco zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do pomocy - powiedziała Kotula zapraszając do mediów społecznościowych "Legalnej Aborcji. Bez Kompromisów".

prz/ polsatnews.pl, OKO.press
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie