Zespół Kidawy-Błońskiej ma wypracować stanowisko PO w sprawie aborcji

Polska
Zespół Kidawy-Błońskiej ma wypracować stanowisko PO w sprawie aborcji
Polsat News
Zespół Kidawy-Błońskiej prawdopodobnie zajmie się także innymi kontrowersyjnymi tematami, takimi jak związki partnerskie, stosunki państwo-kościół

Stanowisko PO w sprawie aborcji ma się wypracować kobiecy zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - to jedno z ustaleń poniedziałkowego posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej.

Sprawa aborcji była jednym z tematów poruszanych podczas poniedziałkowych obrad zarządu PO. Aborcja jest tematem gorącym politycznie w związku z opublikowaniem w ubiegłym tygodniu wyroku TK z 22 października.

 

Temat ten nie od dziś dzieli Platformę, a teraz, jak przyznają politycy PO, istnieje konieczność wypracowania nowego stanowiska partii w tej sprawie. Doprecyzowaniem tej kwestii ma się zająć zespół, składający się z należących do zarządu PO kobiet, kierowany przez wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Zespół ma obradować w tym tygodniu, a w piątek po raz kolejny ma się zebrać zarząd partii, choć raczej do piątku nie uda się przygotować nowego stanowiska.

 

ZOBACZ: Zdanie odrębne do wyroku TK ws. aborcji. Marszałek Sejmu chce sprostowania

 

- Do kompromisu aborcyjnego, zniszczonego przez PiS nie ma już powrotu. Chcemy wypracować stanowisko, w którym zmieści się i prawa, i lewa strona, więc zapewne będzie to stanowisko najbliższe centrum - powiedziała członkini zarządu PO Urszula Augustyn.

 

Neumann: to kwestia sumienia

 

Inny członek zarządu Sławomir Neumann dodał, że jeśli Platforma przyjmie stanowisko w sprawie aborcji, nie będzie obowiązujące dla wszystkich członków partii, bo to kwestia sumienia. - Jest jednak możliwe, że będzie to stanowisko popierane przez 80-90 procent członków partii - zaznaczył.

 

Według niego zespół Kidawy-Błońskiej zajmie się także innymi kontrowersyjnymi tematami, takimi jak związki partnerskie, stosunki państwo-Kościół i będzie wypracowywał stanowiska PO w tych sprawach.

 

Niektórzy członkowie zarządu PO wyrażali w poniedziałek zaniepokojenie wzrastającym poparciem Polski 2050 Szymona Hołowni. Podczas poniedziałkowych obrad pod adresem kierowanego przez Tomasza Siemoniaka zespołu, który pracuje nad nową deklaracją ideową padały pytania, kiedy deklaracja będzie gotowa. Członkowie zespołu poinformowali zarząd, że zapewne do połowy lutego zakończą się spotkania w regionach, zaś sam dokument powinien być gotowy jeszcze w lutym.

 

W następny poniedziałek ma też dojść do spotkania z udziałem ekspertów, podczas którego podsumowana zostanie polityka makroekonomiczna PiS z lat 2016-2019. Spotkanie organizuje Izabela Leszczyna.

 

- Ruszamy do ofensywy programowej, będziemy przedstawiać naszą ofertę w swoim rytmie, w swoim tempie, bo zależy nam na tym, żeby Polacy wiedzieli, że jest poważna partia, która wie jak wyprowadzić nasz kraj z kryzysu po koronawirusie i PiS-ie. Istniejemy 20 lat i wiemy, że Plan dla Polski wymaga pracy, bo to coś znacznie więcej niż prezentacja w Power Point - powiedziała Leszczyna.

 

W ubiegłą środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nie

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie