Izrael. 19-latek trafił na OIOM. Kilka dni wcześniej przyjął szczepionkę

Świat
Izrael. 19-latek trafił na OIOM. Kilka dni wcześniej przyjął szczepionkę
Zdj. ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Pod koniec stycznia pierwszą dawkę szczepionki w Izraelu przyjęła jedna trzecia obywateli

19-latek z Izraela trafił do szpitala z zapaleniem mięśnia sercowego. Choć objawy pojawiły się bezpośrednio po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19, nie ma potwierdzenia, że stan zapalny był efektem ubocznym podania preparatu.

19-latek zgłosił się do kliniki Terem w Modi’in w niedzielę. Pięć dni wcześniej przyjął drugą dawkę szczepionki Pfizer/BionTech przeciwko Covid-19 – informuje "The Jerusalem Post".


Z jego relacji nastolatka wynikało, że od momentu podania preparatu odczuwał przyspieszone bicie serca, duszność oraz ból promieniujący do lewej ręki.


W klinice wykonano badania krwi, które potwierdziły zapalenie mięśnia sercowego. 19-latek został przeniesiony na oddział intensywnej terapii.

 

ZOBACZ: Podrobiona szczepionka Pfizera. Nawet renomowane laboratoria miały problem z jej odróżnieniem


- Fakt, że objawy pojawiły się bezpośrednio po szczepieniu, nasuwa podejrzenie, że stan zapalny mogła wywołać reakcja immunologiczna - powiedział dr Abdulhadi Farojeh, dyrektor medyczny Terem.


Nie ma jednak stuprocentowego potwierdzenia, że stan zapalny to efekt uboczny szczepienia.

 

Zapalenie mięśnia sercowego po Covid-19


Według amerykańskiego National Institutes of Health zgłoszono do tej pory wiele przypadków zapalenia mięśnia sercowego związanego z przechorowaniem Covid-19. Nieleczone ZMS może prowadzić do arytmii serca, a także śmierci.


19-latek przed zdarzeniem nie miał żadnych schorzeń.

 

ZOBACZ: Afrykański kraj nie chce przyjąć szczepionek. Urzędnicy zalecają inhalację parą wodną


Jak podaje "The Jerusalem Post", według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia większość zaszczepionych nie zgłasza lub zgłasza łagodne skutki uboczne po podaniu preparatu.


W poniedziałkowym raporcie poinformowano, że z 2 768 200 osób, które przyjęły pierwszą dawkę, zgłoszono 6 575 skutków ubocznych, a z 1 377 827 osób, które otrzymały drugą dawkę, niedogodności zgłosiły 3 592 osoby.


- Należy podkreślić, że większość objawów była łagodna i przemijająca - powiedział minister.

prz/grz/ "The Jerusalem Post"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie