Cyfrowe koronapaszporty dla zaszczepionych

Świat
Cyfrowe koronapaszporty dla zaszczepionych
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Katyveldhorst
Duński program szczepień przewiduje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy dorośli obywatele

Duński rząd zapowiedział w środę wprowadzenie od końca lutego cyfrowych koronapaszportów, które będą potwierdzać przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Początkowo system ma pomóc biznesowi w odbywaniu podróży służbowych.

- Najważniejsze jest powstrzymanie rozwoju koronawirusa, ale są części społeczeństwa, które muszą się rozwijać, a społeczność biznesowa powinna mieć możliwość podróżowania - stwierdził pełniący obowiązki ministra finansów Morten Bodskov na wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami pracodawców.

 

ZOBACZ: Szczepienia przeciw COVID-19. Jak znaleźć placówkę?

 

Według przedstawiciela duńskiego rządu początkowo dane o zaszczepieniu będą dostępne na stronie internetowej sundhed.dk, a następnie za trzy-cztery miesiące powstanie "kompletne rozwiązanie technologiczne". - Dodatkowy cyfrowy paszport w telefonie pokaże, kiedy zostałeś zaszczepiony. Możemy być jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadzi takie rozwiązanie - podkreślił Bodskov.

 

Informacje o posiadaniu przeciwciał

 

Inne informacje w systemie, na przykład o posiadaniu przeciwciał, mogą pojawić się później.

 

Niewykluczone, jak podkreślano na spotkaniu z prasą, że w przyszłości koronapaszport będzie wykorzystywany w sferze kultury, np. zezwalając zaszczepionym osobom uczestniczyć w festiwalu.

 

W Danii wprowadzone w połowie grudnia ponowne restrykcje mają obowiązywać do 28 lutego. Zamknięte pozostają usługi, centra handlowe, a limit zgromadzeń został ograniczony do pięciu.

 

Duński program szczepień przewiduje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy dorośli obywatele.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie